Paragraphs (8.x-1.19) - en to hi translation catalogue (69 entries)

en: Images
hi: चित्र

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Type
hi: प्रकार

en: Closed
hi: बंद

en: List
hi: सूची

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Edit
hi: संपादित करें

en: None
hi: कोई नहीं

en: Weight
hi: मान

en: Multiple
hi: विभिन्न

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Summary
hi: सारांश

en: Open
hi: खुला

en: Icon
hi: चिन्ह

en: View
hi: देखें

en: Text
hi: लेख

en: ID
hi: आईडी

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: All
hi: सभी

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Warning
hi: चेतावनी

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: French
hi: फ्रेंच

en: Select list
hi: सूची का चयन करें

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Buttons
hi: बटन

en: Convert
hi: रूपान्तरण करना

en: Revision
hi: संशोधन

en: Duplicate
hi: प्रतिरूप

en: Changed
hi: बदल गया

en: Revision of %title from %date
hi: %date पर %title द्वारा संशोधित

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Plugins
hi: प्लगिन्स

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: Restore
hi: पुनर्स्थापित

en: German
hi: जर्मन

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: About
hi: के बारे में

en: Add @type
hi: @type जोड़ें

en: Uses
hi: उपयोग

en: Title: @title
hi: शीर्षक: @title

en: Copy of the revision from %date.
hi: %date से संशोधन की कॉपी.

en: Revision log message
hi: संशोधन लॉग संदेश

en: Weight for row @number
hi: @number पंक्ति के लिए वजन

en: Default translation
hi: डिफ़ॉल्ट अनुवाद

en: Revision user
hi: संशोधन यूज़र

en: The time that the current revision was created.
hi: समय है कि वर्तमान संशोधन बनाया गया था

en: The user ID of the author of the current revision.
hi: वर्तमान संशोधन के लेखक की उपयोगकर्ता आईडी।

en: Editorial
hi: संपादकीय

en: A flag indicating whether this is the default translation.
hi: डिफ़ॉल्ट अनुवाद को दर्शाने के लिए एक चिन्ह।

en: Basic HTML
hi: साधरण एच टी एम एल

en: Revision create time
hi: संशोधन समय बना

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
hi: संग्रहीत

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
hi: प्रारूप

[ctx: Workflow state label]
en: Published
hi: प्रकाशित

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
hi: पुरालेख

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
hi: प्रारूप में  पुनर्स्थापित करें

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
hi: पुनर्स्थापित

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
hi: नया ड्राफ्ट बनाएं

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
hi: प्रकाशित करना
