Paragraphs (8.x-1.5) - en to tr translation catalogue (80 entries)

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Type
tr: Tip

en: Closed
tr: Kapalı

en: List
tr: Liste

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Summary
tr: Özet

en: Open
tr: Açık

en: Archive
tr: Arşiv

en: Icon
tr: Simge

en: View
tr: Görüntüle

en: All
tr: Tümü

en: Page
tr: Sayfa

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Revisions
tr: Sürümler

en: Authored by
tr: Yazan

en: Desc
tr: Azalan

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: French
tr: Fransızca

en: Select list
tr: Seçim listesi

en: Revert
tr: Geri al

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: Revision
tr: Sürüm

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Changed
tr: Değişti

en: Revision of %title from %date
tr: %date tarihindeki %title sürümü

en: Apply
tr: Uygula

en: Select
tr: Seç

en: Plugins
tr: Eklentiler (plugin)

en: Publish
tr: Yayınla

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Restore
tr: Geri yükle

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: German
tr: Almanca

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: About
tr: Hakkında

en: Add @type
tr: @type ekle

en: Uses
tr: Kullanım

en: Parent ID
tr: Üst ID

en: Draft
tr: Taslak

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Title: @title
tr: Başlık: @title

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Copy of the revision from %date.
tr: %date tarihindeki sürümün kopyası.

en: Current revision
tr: Geçerli sürüm

en: Archived
tr: Arşivlendi

en: Revision log message
tr: Sürüm kayıt mesajı

en: Collapse
tr: Daralt

en: all languages
tr: tüm diller

en: Weight for row @number
tr: Satır @number için ağırlık

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: @name field is required.
tr: @name alanı zorunludur.

en: Default translation
tr: Varsayılan çeviri

en: Revision user
tr: Düzeltme kullanıcısı

en: Save and manage fields
tr: Alanları kaydet ve yönet

en: The time that the current revision was created.
tr: Geçerli düzeltmenin oluşturulduğu zaman.

en: Revision user ID
tr: Sürüm kullanıcı kimliği

en: The user ID of the author of the current revision.
tr: Son versiyon yazarının kullanıcı kimliği (ID).

en: The log entry explaining the changes in this revision.
tr: Bu sürümdeki değişiklikleri açıklayan günlük girdisi.

en: Translation changed time
tr: Çevirinin değiştirildiği zaman

en: The Unix timestamp when the translation was most recently saved.
tr: Çevirinin en son kaydedildiği zamanın Unix zaman damgası.

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert to older versions.
tr: Düzeltmeler, içeriğinizin sürümleri arasındaki farklılıkları izlemenize ve daha eski sürümlere geri dönmenize olanak sağlar.

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Revision create time
tr: Düzeltme oluşturma zamanı

en: Create New Draft
tr: Yeni Taslak Oluştur

en: Set as current revision
tr: Geçerli sürüm olarak ayarla
