Paragraphs (8.x-1.6) - en to ja translation catalogue (123 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: Closed
ja: クローズド

en: List
ja: リスト

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Enabled
ja: 有効

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Weight
ja: ウェイト

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Summary
ja: 概要

en: Open
ja: オープン

en: Icon
ja: アイコン

en: View
ja: ビュー

en: All
ja: すべて

en: Page
ja: ページ

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Desc
ja: 降順

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: French
ja: フランス語

en: Select list
ja: 選択リスト

en: Revert
ja: 戻す

en: Buttons
ja: ボタン

en: Revision
ja: リビジョン

en: Duplicate
ja: 複製

en: Changed
ja: 変更済

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: Apply
ja: 適用

en: Select
ja: 選択

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Language code
ja: 言語コード

en: Restore
ja: 復元

en: Offset
ja: オフセット

en: German
ja: ドイツ語

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: About
ja: アバウト

en: Add @type
ja: @typeを追加

en: Collapse all
ja: すべて折りたたむ

en: Add mode
ja: 追加モード

en: Uses
ja: 機能

en: Parent ID
ja: 上位コメントのID

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Title: @title
ja: タイトル: @title

en: - All -
ja: - 全て -

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Revision log message
ja: リビジョンログメッセージ

en: Collapse
ja: 折りたたむ

en: all languages
ja: 全ての言語

en: Weight for row @number
ja: 行 @row のウェイト

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: @name field is required.
ja: @name フィールドは必須項目です。

en: Paragraphs
ja: パラグラフ

en: Default translation
ja: デフォルトの翻訳

en: Revision user
ja: リビジョンユーザー

en: Save and manage fields
ja: 保存してフィールドを管理

en: The time that the current revision was created.
ja: 現在のリビジョンが作成された日時。

en: Revision user ID
ja: リビジョンのユーザーID

en: The user ID of the author of the current revision.
ja: 現在のリビジョンの投稿者のユーザーID。

en: Editorial
ja: コンテンツ編集

en: The log entry explaining the changes in this revision.
ja: このリビジョンでの変更点を説明するログエントリー。

en: Dropdown button
ja: ドロップダウンボタン

en: Translation changed time
ja: 翻訳更新日時

en: The Unix timestamp when the translation was most recently saved.
ja: 翻訳の最終更新日時のUNIXタイムスタンプ。

en: Paragraphs types
ja: パラグラフタイプ

en: Label for the Paragraphs type.
ja: パラグラフタイプのラベルです。

en: Edit mode
ja: 編集モード

en: Form display mode
ja: フォームディスプレイモード

en: Plural title: @title_plural
ja: 複数形タイトル: @title_plural

en: Edit mode: @edit_mode
ja: 編集モード: @edit_mode

en: Add mode: @add_mode
ja: 追加モード: @add_mode

en: Form display mode: @form_display_mode
ja: フォームディスプレイモード: @form_display_mode

en: Confirm removal
ja: 削除を確認

en: Paragraph types
ja: パラグラフタイプ

en: Paragraph Title
ja: パラグラフタイトル

en: Plural Paragraph Title
ja: 複数形のパラグラフタイトル

en: The form display mode to use when rendering the paragraph form.
ja: フォームディスプレイモードはパラグラフフォームの描画に使用されます。

en: A flag indicating whether this is the default translation.
ja: デフォルトの翻訳かどうかを示すフラグ。

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert to older versions.
ja: リビジョンによって、コンテンツの複数のバージョンの差異を記録することができ、また古いバージョンに戻すことができます。

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: The mode the paragraph is in by default. Preview will render the paragraph in the preview view mode.
ja: パラグラフがデフォルトで使用するモードです。プレビューはパラグラフのプレビュー表示モードで描画されます。

en: Entity browser
ja: エンティティブラウザー

en: Revision create time
ja: リビジョン作成時間

en: No @title added yet.
ja: @title はまだ追加されていません。

en: Paragraphs fields do not support translation. See the <a href=":documentation">online documentation</a>.
ja: パラグラフフィールドは翻訳に対応していません。<a href=":documentation">オンラインドキュメント</a>をご覧ください。

en: %type Paragraphs type is used by 1 piece of content on your site. You can not remove this %type Paragraphs type until you have removed all from the content. | %type Paragraphs type is used by @count pieces of content on your site. You may not remove %type Paragraphs type until you have removed all from the content.
ja[0]: %typeのパラグラフタイプはサイト内の1つのコンテンツで使用されています。削除するに先にすべてのコンテンツから%typeのパラグラフタイプを削除してください。
ja[1]: %typeのパラグラフタイプはサイト内の@count個のコンテンツで使用されています。削除するに先にすべてのコンテンツから%typeのパラグラフタイプを削除してください。

en: No widget available for: %label.
ja: 利用できるウィジェットがありません: %label

en: Set as current revision
ja: 現在のリビジョンに設定

en: Paragraphs Classic
ja: パラグラフクラシック

en: Paragraphs EXPERIMENTAL
ja: 実験的パラグラフ

en: Add paragraph type
ja: パラグラフタイプの追加

en: Create and manage Paragraph types.
ja: パラグラフタイプの作成と編集を行います。

en: Add Paragraphs type
ja: パラグラフタイプの追加

en: Paragraph type icon
ja: パラグラフタイプのアイコン

en: Selection of Paragraph types for this field. Select none to allow all Paragraph types.
ja: このフィールドのパラグラフタイプを選択してください。何も選択しない場合はすべてのパラグラフタイプが利用できます。

en: Paragraphs settings
ja: パラグラフの設定

en: Allow users with "View unpublished paragraphs" permission to see unpublished paragraphs.
ja: 「非公開のパラグラフを閲覧する」権限を持つ全てのユーザーが非公開のパラグラフを閲覧できるようにします。

en: Unlink from library
ja: ライブラリからリンクを解除

en: Paragraphs Library
ja: パラグラフライブラリー

en: Add library item
ja: ライブラリアイテムの追加

en: Paragraphs library item settings
ja: パラグラフライブラリー項目設定

en: Manage paragraphs library items.
ja: パラグラフライブラリー項目を管理する

en: Configure Paragraphs library item.
ja: パラグラフライブラリー項目を設定する

en: Administer Paragraphs library
ja: パラグラフライブラリーの管理

en: Paragraphs library item
ja: パラグラフライブラリー項目

en: Show unpublished Paragraphs
ja: 非公開のパラグラフを閲覧可能にする

en: Allow users with "View unpublished paragraphs" permission to see unpublished Paragraphs.
ja: 「非公開のパラグラフを閲覧する」権限を持つ全てのユーザーが非公開のパラグラフを閲覧できるようにします。

en: Paragraphs library items
ja: パラグラフライブラリー項目

en: Paragraphs library browser
ja: パラグラフライブラリーブラウザ

en: Paragraphs library
ja: パラグラフライブラリー

en: No library items available.
ja: 利用可能なライブラリアイテムがありません。

en: Select reusable paragraph
ja: 再利用可能なパラグラフを選択
