Paragraphs (8.x-1.7) - en to es translation catalogue (204 entries)

en: Delete
es: Eliminar

en: Operations
es: Operaciones

en: Content
es: Contenido

en: Type
es: Tipo

en: Closed
es: Cerrado

en: List
es: Listado

en: Remove
es: Eliminar

en: Description
es: Descripción

en: Language
es: Idioma

en: Enabled
es: Activado

en: Edit
es: Editar

en: Reset
es: Restablecer

en: None
es: Ninguno

en: Weight
es: Peso

en: Label
es: Etiqueta

en: Preview
es: Vista previa

en: Summary
es: Resumen

en: Open
es: Abierta

en: Archive
es: Archivo

en: Icon
es: Icono

en: View
es: Ver

en: All
es: Todo(s)

en: Page
es: Página

en: Published
es: Publicado

en: Filter
es: Filtro

en: Revisions
es: Revisiones

en: Authored by
es: Escrito por

en: Sort by
es: Ordenar por

en: Authored on
es: Fecha de autoría

en: French
es: Francés

en: Select list
es: Lista de selección

en: Revert
es: Revertir

en: Buttons
es: Botones

en: Revision
es: Revisión

en: Duplicate
es: Duplicado

en: Changed
es: Modificado

en: Revision of %title from %date
es: Revisión de %title de %date

en: Unpublished
es: Sin publicar

en: Apply
es: Aplicar

en: Select
es: Seleccionar

en: Plugins
es: Extensiones

en: Publish
es: Publicar

en: Language code
es: Código de idioma

en: Parent type
es: Tipo de padre

en: Restore
es: Restaurar

en: Offset
es: Desplazamiento

en: German
es: Alemán

en: Machine name
es: Nombre de sistema

en: Paragraph
es: Párrafo

en: About
es: Acerca de

en: Add @type
es: Añadir @type

en: Behavior settings
es: Ajustes de comportamiento

en: Collapse all
es: Ocultar todo

en: Add mode
es: Añadir modo

en: Uses
es: Usos

en: Parent ID
es: ID padre

en: Draft
es: Borrador

en: Items per page
es: Elementos por página

en: Title: @title
es: Título: @title

en: - All -
es: - Todo -

en: Copy of the revision from %date.
es: Copia de la revisión de %date.

en: Current revision
es: Revisión actual

en: Archived
es: Archivados

en: Revision log message
es: Mensaje del historial de revisiones

en: Collapse
es: Plegar

en: all languages
es: todos los idiomas

en: Weight for row @number
es: Peso para la fila @number

en: Paragraph field
es: Campo Paragraph

en: Master
es: Máster

en: @name field is required.
es: El campo @name es obligatorio.

en: Default translation
es: Traducción predeterminada

en: Revision user
es: Revisión de usuario

en: Save and manage fields
es: Guardar y administrar campos

en: The time that the current revision was created.
es: La fecha en la que se creó la revisión actual.

en: The user ID of the author of the current revision.
es: El ID del usuario del autor del la revisión actual.

en: Paragraph type
es: Tipo de Paragraph

en: Label to appear as title on the button as "Add new [title]", this label is translatable
es: Etiqueta para que aparezca como título en el botón como "Add new[title]", esta etiqueta es traducible

en: The log entry explaining the changes in this revision.
es: La entra de registro explica el cambio en la revisión.

en: Dropdown button
es: Botón desplegable

en: Title in its plural form.
es: Título en su forma plural.

en: %type_name: View content
es: %type_name: Ver contenido

en: %type_name: Create content
es: %type_name: Crear contenido

en: %type_name: Edit content
es: %type_name: Editar contenido

en: %type_name: Delete content
es: %type_name: Eliminar contenido

en: Translation changed time
es: Fecha de modificación de la traducción

en: The Unix timestamp when the translation was most recently saved.
es: El timestamp de Unix cuando la traducción fue guardada más recientemente.

en: Paragraphs types
es: Tipos de Paragraphs

en: Administer Paragraphs types
es: Administrar los tipos de Paragraphs

en: Allow to define the existing Paragraphs types and their Fields
es: Permite definir los tipos de Paragraphs existentes y sus Campos

en: Paragraphs type config
es: Configuración de tipo de Paragraph

en: Paragraphs Type Permissions
es: Permisos de tipo de Paragraphs

en: The paragraphs entity language code.
es: Etiqueta para el tipo de Paragraphs.

en: Paragraphs type
es: Tipo de Paragraphs

en: Label for the Paragraphs type.
es: Etiqueta de los tipos de Paragraphs.

en: Saved the %label Paragraphs type.
es: Guardado el tipo de Paragraphs  %label .

en: Edit mode
es: Modo de edición

en: Form display mode
es: Modo de visualización del formulario

en: Plural title: @title_plural
es: Título plural: @title_plural

en: Edit mode: @edit_mode
es: Modo de edición: @edit_mode

en: Form display mode: @form_display_mode
es: Modo de visualización de formulario: @form_display_mode

en: Confirm removal
es: Confirmar la eliminación

en: Paragraph types
es: Tipos de Paragraph

en: Weight for type @type
es: Peso para el tipo @type

en: The time that the Paragraph was created.
es: La hora en que se creó el Paragraph.

en: Paragraph Title
es: Título del Paragraph

en: Plural Paragraph Title
es: Título Plural del Paragraph

en: The form display mode to use when rendering the paragraph form.
es: El modo de visualización del formulario a utilizar cuando se renderiza el formulario de párrafo.

en: A flag indicating whether this is the default translation.
es: Una marca indicando si esta es la traducción predeterminada.

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert to older versions.
es: Las revisiones permiten rastrear las diferencias que hay entre distintas versiones de su contenido, y volver a versiones anteriores.

en: Basic HTML
es: HTML básico

en: The mode the paragraph is in by default. Preview will render the paragraph in the preview view mode.
es: El modo en el que se encuentra el párrafo por defecto. La vista previa renderizará el párrafo en el modo de vista previa.

en: Entity browser
es: Navegador de entidades

en: Revision create time
es: Revisión del momento de creación

en: Create New Draft
es: Crear Nuevo Borrador

en: There are no settings yet.
es: Todavía no hay ajustes.

en: The ID of the parent entity of which this entity is referenced.
es: El ID de la entidad madre a la que se hace referencia en esta entidad.

en: The entity parent type to which this entity is referenced.
es: El tipo de entidad matriz a la que se hace referencia en esta entidad.

en: Parent field name
es: Nombre de campo padre

en: The entity parent field name to which this entity is referenced.
es: El nombre de campo de la entidad madre a la que se hace referencia en esta entidad.

en: Paragraphs Demo
es: Demo de Paragraphs

en: <strong>Note:</strong> Field options do not appear until a type has been chosen and saved.
es: <strong>Nota:</strong>Las opciones de campo no aparecen hasta que se ha elegido y guardado un tipo.

en: Not yet configured.
es: Aún no está configurado.

en: Using the %field field on a %type paragraph.
es: Usando el campo %field en un párrafo %type.

en: Edit %title paragraph type
es: Editar %title tipo de párrafo

en: No @title added yet.
es: Aún no se ha añadido ningún @title.

en:  to %type
es:  a %type

en: Paragraphs demo index
es: Índice de demostraciones de Paragraphs

en: Paragraphs demo server
es: Servidor de demostración de Paragraphs

en: Paragraphs search
es: Búsqueda de Paragraphs

en: Deleted @title: %type
es: Eliminado @title: %type

en: Set as current revision
es: Establecer como revisión actual.

en: Restore to Draft
es: Restablecer a borrador

en: The behavior plugin settings
es: La configuración del plugin de comportamiento

en: Enables the creation of paragraphs entities.
es: Permite la creación de entidades de paragraphs.

en: Behavior plugins
es: Plugins de comportamiento

en: Settings for base paragraphs behavior plugin
es: Configuración del plugin de comportamiento de paragraphs base

en: Default paragraph type
es: Tipo de paragraph por defecto

en: When creating a new host entity, a paragraph of this type is added.
es: Cuando se crea una nueva entidad de host, se añade un paragraph de este tipo.

en: Default paragraph type: @default_paragraph_type
es: Tipo de paragraph por defecto: @default_paragraph_type

en: You have unsaved changes on this @title item.
es: Tiene cambios no guardados en este elemento @title.

en: Creating Paragraphs types
es: Creando tipos de Paragraphs

en: <em>Paragraphs types</em> can be created by clicking <em>Add Paragraphs type</em> on the <a href=":paragraphs">Paragraphs types page</a>. By default a new Paragraphs type does not contain any fields.
es: <em>Tipos de Paragraphs</em> que pueden ser creados al hacer click en <em>Añádir tipo de Paragraphs</em> en la <a href=":paragraphs">página de tipos de Paragraphs</a>. Por defecto un nuevo tipo de Paragraphs no contiene ningún campo.

en: Configuring Paragraphs types
es: Configurando tipos de Paragraphs

en: Creating content with Paragraphs
es: Creando contenido con Paragraphs

en: @field_label (* unsupported)
es: @field_label (*No soportado)

en: Add paragraph type
es: Agregar tipo de Paragraphs

en: Create and manage Paragraph types.
es: Crear y gestionar tipos de Paragraph.

en: Edit behavior plugin settings
es: Editar la configuración del plugin de comportamiento

en: Add Paragraphs type
es: Agregar tipo de Paragraphs

en: Icon uuid
es: Uuid del icono

en: Changing demo Paragraphs types
es: Cambiar los tipos de Paragraphs de demostración

en: Administrators can edit the provided <em>Paragraphs types</em> on the <a href=":paragraphs">Paragraphs types page</a> if the <a href=":field_ui">Field UI</a> module is enabled. For more information on fields and entities, see the <a href=":field">Field module help page</a>.
es: Los administradores pueden editar los <em>Tipos de paragraphs</em> en la página <a href=":paragraphs">Tipos de Paragraphs </a> si el módulo <a href=":field_ui">Field UI</a> está habilitado. Para obtener más información sobre campos y entidades, consulte la <a href=":field">página de ayuda del módulo Field</a>.

en: Deleting demo Paragraphs types
es: Eliminación de tipos de Paragraphs de demostración

en: Provides multilingual demo Paragraphs types.
es: Proporciona tipos de Paragraphs de demostración multilingües.

en: Configuring permissions per Paragraphs type
es: Configuración de permisos por tipo de Paragraphs

en: Allows users to configure permissions for individual Paragraphs types.
es: Permite a los usuarios configurar permisos para tipos de Paragraphs individuales.

en: Is able to administer content for all Paragraph types
es: Es capaz de administrar el contenido de todos los tipos de Paragraphs

en: Is able to view Paragraphs content of type %type_name
es: Puede ver el contenido de los Paragraphs del tipo %type_name

en: Is able to update Paragraphs content of type %type_name
es: Es capaz de actualizar el contenido de los Paragraphs del tipo %type_name

en: Paragraph type icon
es: Icono de tipo de Paragraph

en: This text will be displayed on the <em>Add new paragraph</em> page.
es: Este texto se mostrará en la página <em>Añadir nuevo Paragraph</em>.

en: Exclude the selected below
es: Excluya lo seleccionado a continuación

en: Include the selected below
es: Incluir lo seleccionado a continuación

en: Which Paragraph types should be allowed?
es: ¿Qué tipos de Paragraphs deberían permitirse?

en: Selection of Paragraph types for this field. Select none to allow all Paragraph types.
es: Selección de tipos de Paragraph para este campo. Seleccione none para permitir todos los tipos de Paragraph.

en: You did not add any Paragraph types yet, click <a href=":here">here</a> to add one.
es: Aún no ha añadido ningún tipo de Paragraph, haga clic en <a href=":aquí">aquí </a> para añadir uno.

en: Paragraph summary
es: Resumen de Paragraphs

en: The way to add new Paragraphs.
es: La forma de añadir nuevos Paragraphs.

en: to %type
es: a %type

en: Edit all
es: Editar todo

en: Edit All
es: Editar Todo

en: Revision from %revision-date has been deleted.
es: Se ha suprimido la revisión a partir de %revision-date .

en: Paragraphs settings
es: Parámetros de Paragraphs

en: View unpublished paragraphs
es: Ver los paragraphs no publicados

en: Administer Paragraphs settings
es: Administrar la configuración de Paragraphs

en: Add above
es: Añadir arriba

en: Unlink from library
es: Desvincular de la biblioteca

en: Promote to library
es: Promover a biblioteca

en: Allow adding to library
es: Permitir la adición a la biblioteca

en: The user ID of the library item author.
es: El ID de usuario del autor del material de la biblioteca.

en: Provides a library for reusing paragraphs.
es: Proporciona una biblioteca para reutilizar Paragraphs.

en: Add library item
es: Añadir un elemento de la biblioteca

en: Allow to manage the library of re-usable paragraphs.
es: Permite gestionar la biblioteca de Paragraphs reutilizables.

en: Create paragraph library item
es: Crear un artículo de la biblioteca de Paragraphs

en: Edit paragraph library item
es: Editar el artículo de la biblioteca de Paragraphs

en: Allow conversion to paragraph library item
es: Permitir la conversión a un elemento de la biblioteca de Paragraphs

en: Revisions for %label
es: Revisiones para %label

en: @date: @label by @author
es: @date: @label de @author

en: Paragraph %label has been updated.
es: Se ha actualizado el Paragraph %label.

en: Are you sure you want to delete revision from %revision-date?
es: ¿Está seguro de que desea eliminar la revisión de %revision-date?

en: Are you sure you want to revert revision from %revision-date?
es: ¿Estás seguro de que quieres revertir la revisión desde %revision-date?

en: %title has been reverted to the revision from %revision-date.
es: %title ha sido revertido a la revisión desde %revision-date.

en: The @library_item_field_label field cannot contain a @paragraphs_type_label paragraph, because the parent @paragraph_field_label field disallows it.
es: El campo @library_item_field_label  no puede contener un Paragraph @paragraphs_type_label, porque el campo padre @paragraph_field_label no lo permite.

en: Show unpublished Paragraphs
es: Mostrar Paragraphs no publicados

en: Collapse / Edit all
es: Plegar / Editar todo

en: The paragraph_item id
es: El paragraph_item id

en: The paragraph_item revision id
es: El id de revisión de paragraph_item

en: The paragraph bundle
es: La colección de campos de Paragraphs

en: Paragraphs library browser
es: Navegador de la biblioteca de Paragraphs

en: Paragraphs library
es: Biblioteca de Paragraphs

en: No library items available.
es: No hay artículos de la biblioteca disponibles.

en: Paragraph types that are used in moderated content requires non-translatable fields to be edited in the original language form and this must be checked.
es: Los tipos de Paragraph que se utilizan en el contenido moderado requieren que los campos no traducibles se editen en el formato del idioma original y esto debe comprobarse.

en: Select reusable paragraph
es: Seleccionar Paragraph reutilizable

en: @count Paragraphs processed.
es: @count Paragraphs procesados.
