Paragraphs Collection (8.x-1.0-alpha11) - en to de translation catalogue (36 entries)

en: Title
de: Titel

en: Groups
de: Gruppen

en: Group
de: Gruppe

en: Author
de: Autor

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: - None -
de: - Nicht festgelegt/ausgewählt -

en: Quote
de: Zitat

en: Image
de: Bild

en: Container
de: Ordner

en: Background
de: Hintergrund

en: Anchor
de: Ankerpunkt

en: User
de: Benutzer

en: Separator
de: Trennzeichen

en: Footer
de: Fußzeile

en: Desc
de: Absteigend

en: Sort by
de: Sortierung

en: Style
de: Darstellung

en: Used in
de: Verwendet in

en: Grid
de: Raster

en: Subtitle
de: Unter-Überschrift

en: Field mapping
de: Feld-Zuordnungen

en: Locked
de: Gesperrt

en: Intro
de: Einleitung

en: Paragraph
de: Seitenabschnitt

en: Background image
de: Hintergrundbild

en: Accordion
de: Akkordeon

en: Styles
de: Stile

en: Style name
de: Stilname

en: Asc
de: Aufsteigend

en: - Default -
de: - Standard -

en: Available styles
de: Verfügbare Stile

en: Paragraphs
de: Seitenabschnitte

en: Basic HTML
de: Einfaches HTML

en: Slick optionset
de: Slick-Optionssatz

en: Image + Text
de: Bild + Text

en: Use %style style
de: Stil %style verwenden
