Paragraphs Collection (8.x-1.0-alpha12) - en to fr translation catalogue (38 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Groups
fr: Groupes

en: Group
fr: Groupe

en: Author
fr: Auteur

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Quote
fr: Citer

en: Link
fr: Lien

en: Container
fr: Conteneur

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Anchor
fr: Ancre

en: Text
fr: Texte

en: Layout
fr: Mise en page

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Separator
fr: Séparateur

en: Block
fr: Bloc

en: Footer
fr: Pied de page

en: Filter
fr: Filtrer

en: Details
fr: Détails

en: Sort by
fr: Trier par

en: Used in
fr: Utilisé dans

en: Grid
fr: Grille

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Layouts
fr: Mises en page

en: Field mapping
fr: Correspondance de champ

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Background image
fr: Image d'arrière-plan

en: Accordion
fr: Accordéon

en: Style name
fr: Nom du style

en: Slides
fr: Diapositives

en: Master
fr: Principal

en: - Default -
fr: - Par défaut -

en: Available styles
fr: Styles disponibles

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Slick optionset
fr: Ensemble d'options du module Slick

en: Image + Text
fr: Image + Texte
