Paragraphs Inline Entity Form (8.x-1.1-beta1) - en to hu translation catalogue (16 entries)

en: Body
hu: Törzs

en: Article
hu: Cikk

en: Image
hu: Kép

en: View
hu: Megtekintés

en: Text
hu: Szöveg

en: Gallery
hu: Galéria

en: Table
hu: Táblázat

en: Columns
hu: Oszlopok

en: Paragraph
hu: Bekezdés

en: Embed
hu: Beágyazás

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: Bundle
hu: Mezőköteg

en: Form mode
hu: Űrlapmód

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
hu: A <em>cikk</em> típust az időhöz kötött tartalmakhoz érdemes használni. Például hírek, sajtóközlemények vagy blogbejegyzések.

en: Button label
hu: Gombfelirat

en: Provides entity form widget.
hu: Entitásűrlap felületi elemet biztosít.
