Parallel batch processing (1.0.0-alpha1) - en to bn translation catalogue (65 entries)

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Status
bn: স্ট্যাটাস

en: Delete
bn: মুছে ফেল

en: Operations
bn: কার্যাবলী

en: Username
bn: ব্যবহারকারীর নাম

en: content
bn: কন্টেন্ট

en: Development
bn: উন্নয়ন

en: Type
bn: টাইপ

en: Closed
bn: বন্ধ

en: Confirm
bn: নিশ্চিত করুন

en: Cancel
bn: বাতিল

en: Description
bn: বিবরণ

en: Language
bn: ভাষা

en: Disabled
bn: অকার্যকর

en: Enabled
bn: কার্যকর

en: Administration
bn: প্রশাসন

en: Comments
bn: মন্তব্যসমূহ

en: Tags
bn: ট্যাগ

en: Yes
bn: হ্যাঁ

en: No
bn: না

en: Version
bn: সংস্করণ

en: Edit
bn: সম্পাদন

en: Search
bn: অনুসন্ধান

en: None
bn: একটিও নয়

en: This action cannot be undone.
bn: এই কাজটি বাতিল করা যাবে না।

en: Message
bn: বার্তা

en: none
bn: একটিও নয়

en: Category
bn: বিভাগ

en: Settings
bn: সেটিংস

en: Name
bn: নাম

en: Import
bn: আমদানী

en: Export
bn: রপ্তানী

en: Save
bn: সংরক্ষণ

en: Update
bn: আপডেট

en: Time
bn: সময়

en: Region
bn: অঞ্চল

en: Menu
bn: মেনু

en: n/a
bn: প্রযোজ্য নয়

en: Content type
bn: কন্টেন্টের ধরণ

en: Configure
bn: কনফিগার

en: User ID
bn: ব্যবহারকারীর আইডি

en: All
bn: সমস্ত

en: Add content
bn: কন্টেন্ট যুক্ত কর

en: Url
bn: ইউআরএল

en: To
bn: বরাবর

en: Roles
bn: ভূমিকা

en: Filter
bn: ফিল্টার

en: Fields
bn: ফিল্ড

en: Search settings
bn: অনুসন্ধান সেটিংস

en: Media
bn: মাধ্যম

en: Users
bn: ব্যবহারকারীবৃন্দ

en: Logout
bn: প্রস্থান

en: Front page
bn: শুরুর পাতা

en: Index
bn: সূচীপত্র

en: Hide
bn: লুকাও

en: All types
bn: সকল শ্রেণী

en: About
bn: সম্পর্কে

en: Translate
bn: অনুবাদ

en: Uses
bn: ব্যবহারকারীবৃন্দ

en: Add language
bn: ভাষা যুক্ত কর

en: Add content type
bn: বিষয়বস্তুর শ্রেণী যোগ করুন

en: Libraries
bn: লাইব্রেরী সমূহ

en: Detection and selection
bn: নির্ণয় এবং নির্বাচন

en: Install new module
bn: নতুন মডিউল ইন্সটল করুন

en: Install new theme
bn: নতুন আবহ(থীম) ইন্সটল করুন
