Parallel batch processing (1.0.0-alpha1) - en to is translation catalogue (109 entries)

en: Title
is: Titill

en: Status
is: Staða

en: Delete
is: Eyða

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Value
is: Gildi

en: Username
is: Notendanafn

en: content
is: innihald

en: Development
is: Þróun

en: Group
is: Hópur

en: Type
is: Gerð

en: Closed
is: Lokuð

en: Confirm
is: Staðfesta

en: Cancel
is: Hætta við

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: Public
is: Almenn

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: Administration
is: Stjórnun

en: Comments
is: Ummæli

en: Priority
is: Forgangur

en: Action
is: Aðgerð

en: Tags
is: Efnisorð

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: License
is: Hugbúnaðarleyfi

en: Version
is: Útgáfa

en: Edit
is: Breyta

en: Search
is: Leit

en: None
is: Engin

en: This action cannot be undone.
is: Ekki er hægt að afturkalla þessa aðgerð.

en: Error Message
is: Villuskilaboð

en: Message
is: Skilaboð

en: Parent
is: Foreldri

en: none
is: engin

en: Category
is: Flokkur

en: Settings
is: Stillingar

en: Name
is: Nafn

en: Import
is: Flytja inn

en: Export
is: Flytja út

en: Label
is: Merking

en: Save
is: Vista

en: Update
is: Uppfæra

en: Open
is: Opna

en: Icon
is: Táknmynd

en: Time
is: Tími

en: Views
is: Gagnasýn

en: Access
is: Aðgangur

en: Path
is: Slóð

en: Vocabularies
is: Flokkunarhugtök

en: Modules
is: Einingar

en: Region
is: Svæði

en: Display
is: Sýna

en: Menu
is: Valmynd

en: Advanced settings
is: Ítarlegar stillingar

en: Theme
is: Þema

en: Components
is: Íhlutir

en: ID
is: Kenni

en: n/a
is: á ekki við

en: Content type
is: Efnisgerð

en: Configure
is: Stilla

en: Files
is: Skrár

en: User ID
is: Auðkenni notanda

en: vocabularies
is: flokkunarhugtök

en: All
is: Allt

en: Add content
is: Bæta við efni

en: Url
is: Vefslóð

en: To
is: Til

en: Custom
is: Sérsniðið

en: Roles
is: Hlutverk

en: Filter
is: Sía

en: Variable name
is: Nafn breytu

en: Fields
is: Svæði

en: Search settings
is: Leitarstillingar

en: Nodes
is: Nóður

en: Thumbnail
is: Smámynd

en: Media
is: Margmiðlunarefni

en: Load
is: Hlaða

en: Events
is: Viðburðir

en: Now
is: Núna

en: Users
is: Notendur

en: Original
is: Upprunalegt

en: Logout
is: Útskrá

en: Add user
is: Bæta við notanda

en: Hidden
is: Falið

en: Add menu
is: Bæta við valmynd

en: Clear
is: Hreinsa

en: Front page
is: Forsíða

en: Definition
is: Skilgreining

en: Permissions
is: Réttindi

en: Completed
is: Lokið

en: Translated
is: Þýtt

en: Translation
is: Þýðing

en: Blocks
is: Blokkir

en: Hide
is: Fela

en: 1 user | @count users
is[0]: 1 notandi
is[1]: @count notendur

en: All types
is: Allar gerðir

en: Add role
is: Bæta við hlutverki

en: About
is: Um

en: Translate
is: Þýða

en: Run cron
is: Keyra cron

en: Add language
is: Bæta við tungumáli

en: Invalid input
is: Ógildur innsláttur

en: Add content type
is: Bæta við efnisgerð

en: Field types
is: Tegundir svæða

en: Add media
is: Bæta við margmiðlunarefni

en: Media type
is: Tegund margmiðlunarefnis

en: Media library
is: Margmiðlunarsafn

en: Add media type
is: Búa til sérsniðna margmiðlunartegund
