Parallel batch processing (1.0.0-alpha1) - en to it translation catalogue (169 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Username
it: Nome utente

en: content
it: contenuto

en: Development
it: Sviluppo

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: Closed
it: Chiuso

en: Confirm
it: Conferma

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Public
it: Pubblico

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Administration
it: Amministrazione

en: Comments
it: Commenti

en: Priority
it: Priorità

en: Action
it: Azione

en: Tags
it: Etichette

en: Yes
it: Sì

en: Version
it: Versione

en: Edit
it: Modifica

en: Search
it: Cerca

en: None
it: Nessuno

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Error Message
it: Messaggio di errore

en: Message
it: Messaggio

en: Response
it: Risposta

en: Parent
it: Genitore

en: none
it: nessuno

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Update
it: Aggiorna

en: Open
it: Aperto

en: Icon
it: Icona

en: Time
it: Data e ora

en: Views
it: Viste

en: Access
it: Accesso

en: Path
it: Percorso

en: Vocabularies
it: Vocabolari

en: Modules
it: Moduli

en: Region
it: Regione

en: Display
it: Visualizzazione

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Theme
it: Tema

en: Components
it: Componenti

en: n/a
it: n/d

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Configure
it: Configura

en: Files
it: File

en: User ID
it: ID utente

en: vocabularies
it: vocabolari

en: All
it: Tutti

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Add view
it: Aggiungi vista

en: To
it: A

en: Custom
it: Personalizzato

en: Roles
it: Ruoli

en: Role ID
it: ID ruolo

en: Filter
it: Filtra

en: Session ID
it: ID sessione

en: Variable name
it: Nome della variabile

en: Fields
it: Campi

en: Count
it: Numero

en: Search settings
it: Impostazioni per la ricerca

en: Nodes
it: Nodi

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Load
it: Carica

en: Method
it: Metodo

en: Now
it: Adesso

en: Class
it: Classe

en: External
it: Esterna

en: Users
it: Utenti

en: Channel
it: Canale

en: Provider
it: Fonte esterna

en: Clear cache
it: Svuota la cache

en: Original
it: Originale

en: Logout
it: Esci

en: Add user
it: Aggiungi un utente

en: Hidden
it: Nascosto

en: Switch
it: Cambia

en: Add menu
it: Aggiungi menù

en: Clear
it: Cancella

en: Source
it: Sorgente

en: Front page
it: Prima pagina

en: Definition
it: Definizione

en: Parameters
it: Parametri

en: Limit
it: Limite

en: Path alias
it: Alias di percorso

en: terms
it: termini

en: Missing
it: Mancante

en: Permissions
it: Permessi

en: Scope
it: Portata

en: Completed
it: Completato

en: Failed
it: Non riuscito

en: Asset
it: Risorsa

en: Assets
it: Risorse

en: Themes
it: Temi

en: users
it: utenti

en: Translated
it: Tradotto

en: Translation
it: Traduzione

en: Blocks
it: Blocchi

en: Add vocabulary
it: Aggiungi vocabolario

en: Manage fields
it: Gestisci campi

en: Index
it: Indice

en: Hide
it: Nascondi

en: Service
it: Servizio

en: 1 user | @count users
it[0]: 1 utente
it[1]: @count utenti

en: Switch user
it: Cambia profilo utente

en: All types
it: Tutti i tipi

en: Add role
it: Aggiungi ruolo

en: Rebuild
it: Ricostruisci

en: Data
it: Dati

en: About
it: Informazioni

en: milliseconds
it: millisecondi

en: Untranslated
it: Non tradotto

en: Translate
it: Traduci

en: Generate
it: Genera

en: Uri
it: URI

en: Run cron
it: Esegui cron

en: Run updates
it: Esegui aggiornamenti

en: Bundles
it: Bundle

en: Uses
it: Usa

en: Finished with an error.
it: Terminato con un errore.

en: Theme registry
it: Registro del tema

en: Add language
it: Aggiungi lingua

en: Add link
it: Aggiungi link

en: Experimental
it: Sperimentale

en: Invalid input
it: Inserimento non valido

en: Block Content
it: Contenuto del blocco

en: Add content type
it: Aggiungi un tipo di contenuto

en: No modules selected.
it: Nessun modulo selezionato.

en: Cron ran successfully.
it: Cron eseguito con successo

en: No modules are available to uninstall.
it: Non è possibile disinstallare alcun modulo.

en: Flush all caches
it: Svuota tutte le cache

en: Processing...
it: In elaborazione...

en: Libraries
it: Librerie

en: Dependencies
it: Dipendenze

en: Render
it: Presentazione

en: Field types
it: Tipi di campo

en: Manage display
it: Gestione visualizzazione

en: Detection and selection
it: Rilevamento e selezione

en: Exclude paths
it: Escludi percorsi

en: media
it: contributo mediale

en: Add media
it: Aggiungi media

en: Edit permissions
it: Modificare i permessi

en: Install new module
it: Installa nuovo modulo

en: Install new theme
it: Installa nuovo tema

en: Instance
it: Istanza

en: Add view mode
it: Aggiungi modalità di visualizzazione

en: Database settings
it: Impostazioni database

en: Manage form display
it: Gestione visualizzazione form

en: Manage permissions
it: Gestisci i permessi

en: Used in views
it: Utilizzato nelle viste

en: Block types
it: Tipi di blocco

en: Toolbar items
it: Elementi della barra degli strumenti

en: Enter module name
it: Inserisci il nome del modulo

en: Route Name
it: Nome rotta

en: Add contact form
it: Aggiungi un form di contatto

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
it: %type: @message in %function (linea %line di %file).
