Parallel batch processing (1.0.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (315 entries)

en: Title
pt: Título

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de usuário

en: content
pt: conteúdo

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Closed
pt: Fechado

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Public
pt: Público(a)

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Administration
pt: Administração

en: Comments
pt: Comentários

en: Priority
pt: Prioridade

en: Action
pt: Ação

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Documentation
pt: Documentação

en: License
pt: Licença

en: Version
pt: Versão

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Buscar

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Error Message
pt: Mensagem de erro

en: Message
pt: Mensagem

en: Response
pt: Resposta

en: No data
pt: Sem dados

en: Parent
pt: Superior

en: none
pt: nenhum

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Update
pt: Atualizar

en: Open
pt: Aberto

en: Icon
pt: Ícone

en: Time
pt: Hora

en: Access
pt: Acesso

en: Path
pt: Caminho

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Modules
pt: Módulos

en: Region
pt: Região

en: Display
pt: Exibição

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: Theme
pt: Tema

en: Components
pt: Componentes

en: n/a
pt: n/d

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Configure
pt: Configurar

en: Files
pt: Arquivos

en: User ID
pt: ID do usuário

en: vocabularies
pt: vocabulários

en: All
pt: Tudo

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Add view
pt: Adicionar view

en: Url
pt: URL

en: To
pt: Para

en: Custom
pt: Personalizado

en: Roles
pt: Papéis

en: Role ID
pt: ID do papel

en: Filter
pt: Filtrar

en: Session ID
pt: ID da sessão

en: Variable name
pt: Nome da variável

en: Fields
pt: Campos

en: Count
pt: Contar

en: Search settings
pt: Configurações da busca

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Media
pt: Mídia

en: Load
pt: Carregar

en: Method
pt: Método

en: Events
pt: Eventos

en: Now
pt: Agora

en: Class
pt: Classe

en: External
pt: Externo

en: Users
pt: Usuários

en: Channel
pt: Canal

en: Provider
pt: Provedor

en: Clear cache
pt: Limpar cache

en: Logout
pt: Sair

en: Add user
pt: Adicionar usuário

en: Hidden
pt: Oculto

en: Switch
pt: Trocar

en: ago
pt: atrás

en: Add menu
pt: Adicionar menu

en: Clear
pt: Limpar

en: Source
pt: Fonte

en: Toolbar settings
pt: Configuração da barra de ferramentas

en: Front page
pt: Página inicial

en: Definition
pt: Definição

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: Limit
pt: Limite

en: Path alias
pt: Endereço alternativo

en: terms
pt: termos

en: Missing
pt: Faltando

en: Permissions
pt: Permissões

en: Scope
pt: Escopo

en: Completed
pt: Concluído

en: Failed
pt: Reprovado(a)

en: Asset
pt: Recurso

en: Assets
pt: Recursos

en: Enter username
pt: Insira um nome de usuário

en: Username not found
pt: Nome de usuário não encontrado

en: Themes
pt: Temas

en: users
pt: usuários

en: Translated
pt: Traduzido

en: Translation
pt: Tradução

en: Blocks
pt: Blocos

en: Add vocabulary
pt: Adicionar vocabulário

en: Manage fields
pt: Gerenciar campos

en: Index
pt: Índice

en: Hide
pt: Ocultar

en: Children
pt: Filho

en: Services
pt: Serviços

en: Service
pt: Serviço

en: Render cache
pt: Cache de renderização

en: 1 user | @count users
pt[0]: 1 usuário
pt[1]: @count usuários

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
pt: Aqui está o conteúdo de sua variável <code>$_SESSION</code>.

en: Reinstall modules
pt: Reinstalar módulos

en: Session viewer
pt: Visualizador de sessão

en: Switch user
pt: Trocar usuário

en: Number of users to display in the list
pt: Número de usuários a mostrar na lista

en: This user can switch back.
pt: Este usuário pode voltar.

en: Caution: this user will be unable to switch back.
pt: Cuidado: este usuário não poderá voltar.

en: Sort query log
pt: Classificar registros de consulta

en: by source
pt: por origem

en: by duration
pt: por duração

en: Slow query highlighting
pt: Destacar consultas lentas

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
pt: Insira um número inteiro em milissegundos. Qualquer consulta que durar mais do que isto será grifada no log das consultas. Isso pode indicar uma possível consulta ineficiente ou uma candidata para o cache.

en: New value
pt: Novo valor

en: Session name
pt: Nome da sessão

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
pt: Gera um certo número de usuários. Opcionalmente apaga os usuários atuais.

en: How many users would you like to generate?
pt: Quantos usuários que você gostaria de gerar?

en: How many nodes would you like to generate?
pt: Quantos nodes você gostaria de gerar?

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
pt: Vários blocos, páginas e funções para desenvolvedores.

en: All types
pt: Todos os tipos

en: Add role
pt: Adicionar papel

en: Alias
pt: Apelido

en: Rebuild
pt: Reconstruir

en: Data
pt: Dados

en: About
pt: Sobre

en: milliseconds
pt: milissegundos

en: Role(s)
pt: Papéis

en: Untranslated
pt: Não traduzido

en: Regions
pt: Regiões

en: Translate
pt: Traduzir

en: Field Info
pt: Informação de Campo

en: Cache cleared.
pt: Os caches foram limpos.

en: Generate
pt: Gerar

en: Rebuild menu
pt: Reconstruir Menu

en: Run cron
pt: Rodar cron

en: Run updates
pt: Rodar atualizações

en: Instances
pt: Instâncias

en: Bundles
pt: Empacotar

en: Uses
pt: Usos

en: Generating Content
pt: Gerando Conteúdo

en: Finished with an error.
pt: Finalizado com erro.

en: Reinstall
pt: Reinstalar

en: PHPinfo()
pt: PHPInfo()

en: Execute PHP Code
pt: Executar Código PHP

en: Theme registry
pt: Registro do tema

en: Devel settings
pt: Configurações do Devel

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
pt: Excluir todos os usuários (exceto o usuário de identificador 1) antes de gerar novos usuários.

en: How old should user accounts be?
pt: Quão antigas as contas de usuário devem ser?

en: How far back in time should the nodes be dated?
pt: A partir de quanto tempo atrás os nodes devem ser datados?

en: Node creation dates will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
pt: As datas de criação dos nodes serão distribuídas aleatoriamente a partir da data atual voltando até a data selecionada.

en: Requires path.module
pt: Precisa do módulo path

en: Add an url alias for each node.
pt: Adicionar um apelido de url para cada node.

en: Add language
pt: Adicionar idioma

en: Add link
pt: Adicionar link

en: Rebuild Menu
pt: Reconstruir menu

en: Invalid input
pt: Entrada inválida

en: Block Content
pt: Conteúdo do Bloco

en: Add content type
pt: Adicionar tipo de conteúdo

en: No modules selected.
pt: Nenhum módulo foi selecionado.

en: Cron ran successfully.
pt: O cron rodou com sucesso.

en: No modules are available to uninstall.
pt: Não há módulos para desinstalar.

en: Flush all caches
pt: Limpar todos os caches

en: Processing...
pt: Processando...

en: Menu depth
pt: Profundidade do menu

en: Libraries
pt: Bibliotecas

en: Dependencies
pt: Dependências

en: Render
pt: Renderizar

en: Field types
pt: Tipos de campo

en: Manage display
pt: Gerenciar exibição

en: Detection and selection
pt: Detecção e seleção

en: Uninstalled and installed: %names.
pt: Desinstalado e instalado: %names.

en: Switch users
pt: Alternar usuários

en: Field info
pt: Informações sobre o campo

en: Which roles should the users receive?
pt: Quais papéis os usuários devem receber?

en: Users always receive the <em>authenticated user</em> role.
pt: Usuários sempre recebem o papel de <em>usuário autenticado</em>.

en: Maximum number of comments per node.
pt: Número máximo de comentários por node.

en: Add statistics for each node (node_counter table).
pt: Adicionar estatísticas para cada node (tabela node_counter).

en: Exclude paths
pt: Excluir caminhos

en: media
pt: mídia

en: 1 user deleted | @count users deleted.
pt[0]: 1 usuário apagado
pt[1]: @count usuários apagados.

en: Requires locale.module
pt: Precisa do módulo locale

en: Add media
pt: Adicionar mídia

en: Edit permissions
pt: Editar permissões

en: Install new module
pt: Instalar novo módulo

en: Install new theme
pt: Instalar novo tema

en: Logged in as
pt: Autenticado como

en: Include %anonymous
pt: Incluir %anonymous

en: Entity info
pt: Informação da entidade

en: Deleted existing vocabularies.
pt: Vocabulários existentes excluídos.

en: Description of @name
pt: Descrição de @name

en: Description of @title.
pt: Descrição de @title.

en: <strong>Delete all content</strong> in these content types before generating new content.
pt: <strong>Apagar todos os conteúdos</strong> nestes tipos de conteúdos antes de gerar novos conteúdos.

en: Restrict terms to these vocabularies.
pt: Restringir termos a esses vocabulários.

en: Delete existing terms in specified vocabularies before generating new terms.
pt: Apagar termos existentes nos vocabulários especificados antes de gerar novos termos.

en: Number of vocabularies?
pt: Número de vocabulários?

en: Delete existing vocabularies before generating new ones.
pt: Apagar vocabulários existentes antes de gerar novos vocabulários.

en: Create new menu(s)
pt: Criar novo(s) menu(s)

en: Generate links for these menus
pt: Gerar links para estes menus

en: Number of new menus to create
pt: Número de novos menus a serem criados

en: Number of links to generate
pt: Número de links para gerar.

en: Types of links to generate
pt: Tipos de links a serem gerados

en: Maximum link depth
pt: Profundidade máxima de link

en: Maximum menu width
pt: Largura máxima do menu

en: Limit the width of the generated menu's first level of links to a certain number of items.
pt: Limitar o tamanho do primeiro nível de links do menu gerado a um certo número de itens.

en: Generate a given number of terms. Optionally delete current terms.
pt: Gerar um determinado número de termos. Opcionalmente, remova os termos atuais.

en: Generate a given number of vocabularies. Optionally delete current vocabularies.
pt: Gerar um determinado número de vocabulários. Opcionalmente, remova os vocabulários atuais.

en: Become any user on the site with just a click.
pt: Torne-se qualquer usuário no site com apenas um clique.

en: Instance
pt: Instância

en: Add view mode
pt: Adicionar modo de exibição

en: Database settings
pt: Configurações do banco de dados

en: Manage form display
pt: Gerenciar exibição de formulário

en: Media type
pt: Tipo de mídia

en: Rebuild theme registry
pt: Recriar registro de tema

en: Cache clear
pt: Limpar o cache

en: Standard Drupal
pt: Drupal Padrão

en: Maximum number of words in titles
pt: Número máximo de palavras nos títulos

en: Maximum number of characters in term names
pt: Número máximo de caracterers nos nomes de termo

en: Maximum number of characters in vocabulary names
pt: Número máximo de caracteres nos nomes de vocabulário

en: Manage permissions
pt: Gerenciar permissões

en: Used in views
pt: Usados em Views

en: Block types
pt: Tipos de bloco

en: All caches cleared.
pt: Todos os caches foram limpos.

en: Password to be set
pt: Senha a ser definida

en: Enter a part of the module name or description to filter by.
pt: Digite uma parte do nome ou descrição do módulo para filtrar.

en: Toolbar items
pt: Itens da barra de ferramentas

en: Add form mode
pt: Adicionar modo de formulário

en: Enter module name
pt: Digite o nome do módulo

en: Route Name
pt: Nome da Rota

en: Toolbar item
pt: Item da barra de ferramentas

en: Authenticated by
pt: Autenticado por

en: Callable
pt: Chamável

en: Add contact form
pt: Adicionar formulário de contato

en: Development menu
pt: Menu de desenvolvimento

en: Static caches
pt: Caches estáticos

en: CSS and JavaScript cache cleared.
pt: Cache de CSS e JavasScrip limpos.

en: Media library
pt: Biblioteca de mídia

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
pt: %type: @message na função %function (linha %line do arquivo %file).

en: Generate a given number of media entities.
pt: Gerar um certo número de entidades de mídia.

en: Config editor
pt: Editor de configuração

en: Reinstall Modules
pt: Reinstalar módulos

en: State editor
pt: Editor de estado

en: Entity Info
pt: Informação da entidade

en: View Session
pt: Ver Sessão

en: Uninstall module
pt: Desinstalar módulo

en: Element Info
pt: Informação do elemento

en: Edit configuration.
pt: Editar configuração.

en: Edit state system values.
pt: Editar valores de estado do sistema.

en: Finished @num elements created successfully.
pt: Concluído @num elementos criados com sucesso.

en: No comment fields
pt: Não há campos de comentário

en: Generate a given number of content. Optionally delete current content.
pt: Gerar um certo número de conteúdos. Opcionalmente apaga o conteúdo atual.

en: Webprofiler settings
pt: Configurações Webprofiler

en: Flush plugins cache
pt: Limpar cache de plugins

en: Flush static cache
pt: Limpar cache estático

en: Flush routing and links cache
pt: Limpar cache de roteamento e de links

en: Flush render cache
pt: Limpar cache de renderização

en: Plugins cache cleared.
pt: Cache de plugins limpo.

en: Static cache cleared.
pt: Cache estático limpo.

en: Routing and links cache cleared.
pt: Cache de roteamento e links limpo.

en: Render cache cleared.
pt: Cache de renderização limpo.

en: Container Info
pt: Informação de Container

en: Routes Info
pt: Informação de Rota

en: Current route info
pt: Informação da rota atual

en: Events Info
pt: Informação de Evento

en: Devel Toolbar Settings
pt: Configurações da barra de ferramentas do Devel

en: No events found.
pt: Nenhum evento encontrado.

en: Add media type
pt: Adicionar tipo de mídia

en: Layouts Info
pt: Informação de Layout

en: Overview of layouts available to the site.
pt: Visão geral de layouts disponíveis para o site.

en: Flush views cache
pt: Limpar cache de views

en: Views cache cleared.
pt: Cache de views limpo.

en: The Admin Toolbar module enhances the <a href=":toolbar">Toolbar</a> module by providing fast access to all the administrative links at the top of your site. Admin Toolbar remains a very "lightweight" module by closely integrating with all Toolbar functionality. It can be used in conjunction with all the sub modules included on Admin Toolbar, for quick access to system commands such as Flush all caches, <a href=":automated_cron">Run cron</a>, Run Updates, etc.
pt: O módulo Admin Toolbar aprimora o módulo <a href=":toolbar">Toolbar</a> fornecendo acesso rápido a todos os links administrativos na parte superior do seu site. O Admin Toolbar continua sendo um módulo muito "leve", integrando-se de perto com todas as funcionalidades da barra de ferramentas. Ele pode ser usado em conjunto com todos os sub-módulos incluídos no Admin Toolbar para acesso rápido a comandos do sistema, como limpeza de todos os caches, <a href=":automated_cron">Executar cron,</a>Executar Atualizações, etc.

en: The Admin Toolbar greatly improves the user experience for those who regularly interact with the site Toolbar by providing fast, full access to all links in the site Toolbar without having to click to get there.
pt: O Admin Toolbar melhora em muito a experiência do usuário para aqueles que interagem regularmente com a barra de ferramentas do Drupal, fornecendo acesso rápido e completo a todos os links na barra de ferramentas Drupal sem ter que clicar para chegar lá.

en: The Admin Toolbar Links Access Filter module provides a workaround for the common problem that users with <em>Use the administration pages and help</em> permission see menu links they done not have access permission for.
pt: O módulo Admin Toolbar Links Access Filter fornece uma solução alternativa para o problema comum que usuários com a permissão <em>Usar as páginas administrativas e ajuda</em> possuem de ver links de menu que eles não possuem acesso.

en: To use Admin Toolbar Extra Tools just install it like any other module. There is no other configuration required.
pt: Para usar o Admin Toolbar Extra Tools somente instale-o como qualquer outro módulo. Não existem outras configurações.

en: Flush twig cache
pt: Limpar cache de Twig

en: Twig cache cleared.
pt: Cache do Twig limpo.

en: Provides an improved drop-down menu interface to the site Toolbar.
pt: Fornece um menu de interface drop-down melhorado para a barra de ferramentas do site.

en: Admin Toolbar Search
pt: Busca do Admin Toolbar

en: Generate @label
pt: Gerar @label

en: The Admin Toolbar Extra Tools module comes packaged with the <a href=":admin-toolbar">Admin Toolbar</a> module and adds functionality to it. The additional functionality is accessed through extra links on the main administration Toolbar. Some links to Admin Toolbar Extra Tools administration pages are located at the bottom of this page.</a>
pt: O módulo Admin Toolbar Extra Tools vem empacotado com o módulo <a href=":admin-toolbar">Admin Toolbar</a> e adiciona funcionalidade à ele. A funcionalidade adicional é acessada através de links extras na barra de ferramentas da administração principal. Alguns links para páginas de administração do Admin Toolbar Extra Tools estão localizados na parte inferior desta página.

en: All menus
pt: Todos os menus

en: Theme Rebuild
pt: Tema recriado

en: Adds menu links like Flush cache, Run cron, Run updates, and Logout under Drupal icon.
pt: Adiciona links de menu como Limpar cache, Executar cron, Executar atualizações e sair sob o ícone do Drupal.

en: Flush CSS and JavaScript
pt: Limpar CSS e JavaScript

en: Configure the Admin Toolbar Tools module.
pt: Configure o módulo Admin Toolbar Tools.

en: Admin Toolbar Tools settings
pt: Configurações do Admin Toolbar Tools

en: Number of bundles per entity type to display
pt: Número de pacotes por tipo de entidade para exibir

en: Maximum number of bundle sub-menus to display
pt: Número máximo de sub-menus de pacote para mostrar

en: Loading a large number of items can cause performance issues.
pt: Carregar um grande número de itens pode causar problemas de desempenho.

en: Add content block
pt: Adicionar bloco de conteúdo
