Parallel batch processing (1.0.0-alpha1) - en to tr translation catalogue (193 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Value
tr: Değer

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: content
tr: içerik

en: Development
tr: Geliştirme

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tip

en: Closed
tr: Kapalı

en: Confirm
tr: Onayla

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Public
tr: Açık

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Administration
tr: Yönetim

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Priority
tr: Öncelik

en: Action
tr: Eylem

en: Tags
tr: Etiketler

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Documentation
tr: Belgeleme

en: License
tr: Lisans

en: Version
tr: Sürüm

en: Edit
tr: Düzenle

en: Search
tr: Ara

en: None
tr: Hiçbiri

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Error Message
tr: Hata İletisi

en: Message
tr: İleti

en: Response
tr: Yanıt

en: No data
tr: Veri yok

en: Parent
tr: Üst öge

en: none
tr: hiçbiri

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Update
tr: Güncelle

en: Open
tr: Açık

en: Icon
tr: Simge

en: Time
tr: Zaman

en: Views
tr: Görünümler

en: Access
tr: Erişim

en: Path
tr: Yol

en: Vocabularies
tr: Sözlükler

en: Modules
tr: Modüller

en: Region
tr: Bölge

en: Display
tr: Gösterim

en: Menu
tr: Menü

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Theme
tr: Tema

en: Components
tr: Bileşenler

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Files
tr: Dosyalar

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: vocabularies
tr: sözlükler

en: All
tr: Tümü

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: Add view
tr: Görünüm ekle

en: To
tr: Kime

en: Custom
tr: Özel

en: Roles
tr: Roller

en: Role ID
tr: Rol ID

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Session ID
tr: Oturum ID

en: Variable name
tr: Değişken adı

en: Fields
tr: Alanlar

en: Count
tr: Sayaç

en: Search settings
tr: Arama ayarları

en: Nodes
tr: Düğümler

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: Media
tr: Medya

en: Load
tr: Yükle

en: Method
tr: Yöntem

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Now
tr: Şimdi

en: Class
tr: Sınıf

en: External
tr: Harici

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Channel
tr: Kanal

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Clear cache
tr: Önbelleği temizle

en: Original
tr: Orjinal

en: Logout
tr: Çıkış

en: Add user
tr: Kullanıcı ekle

en: Hidden
tr: Gizli

en: Token
tr: Simge

en: Switch
tr: Değiştir

en: ago
tr: önce

en: Add menu
tr: Menü ekle

en: Clear
tr: Temizle

en: Source
tr: Kaynak

en: Toolbar settings
tr: Araç çubuğu ayarları

en: Front page
tr: Ana sayfa

en: Definition
tr: Tanım

en: Parameters
tr: Parametreler

en: Limit
tr: Sınır

en: Path alias
tr: Takma ad

en: terms
tr: terim

en: Missing
tr: Kayıp

en: Permissions
tr: İzinler

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Failed
tr: Hata oluştu

en: Themes
tr: Temalar

en: users
tr: kullanıcılar

en: Translated
tr: Çevrildi

en: Translation
tr: Çeviri

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Add vocabulary
tr: Sözlük ekle

en: Manage fields
tr: Alanları yönet

en: Index
tr: Dizin

en: Hide
tr: Gizle

en: Layouts
tr: Yerleşimler

en: Services
tr: Hizmetler (Services)

en: 1 user | @count users
tr[0]: @count kullanıcı
tr[1]: @count kullanıcı

en: Switch user
tr: Kullanıcıyı değiştir

en: Sort query log
tr: Günlük sorgusunu sırala

en: Slow query highlighting
tr: Yavaş sorguları renklendirme

en: New value
tr: Yeni değer

en: Session name
tr: Oturum adı

en: How many nodes would you like to generate?
tr: Kaç düğüm oluşturmak itiyorsunuz?

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
tr: Geliştiriciler için çeşitli blok, sayfa ve işlevler.

en: All types
tr: Tüm türler

en: Add role
tr: Rol ekle

en: Alias
tr: Takma ad

en: Rebuild
tr: Yeniden oluştur

en: Data
tr: Veri

en: About
tr: Hakkında

en: Role(s)
tr: Rol(ler)

en: Untranslated
tr: Çevrilmemiş

en: Translate
tr: Çevir

en: Generate
tr: Oluştur

en: Run cron
tr: Dönemsel görevleri (cron) çalıştır

en: Run updates
tr: Güncellemeleri çalıştır

en: Instances
tr: Örnekler

en: Bundles
tr: Paketler

en: Uses
tr: Kullanım

en: Theme registry
tr: Tema kayıt defteri

en: Devel settings
tr: Devel ayarları

en: Requires path.module
tr: path.module gerektirir

en: Add language
tr: Dil ekle

en: Add link
tr: Bağlantı ekle

en: Experimental
tr: Deneysel

en: Invalid input
tr: Geçersiz girdi

en: Block Content
tr: Blok İçeriği

en: Add content type
tr: İçerik tipi ekle

en: No modules selected.
tr: Eklenti seçilmedi.

en: Cron ran successfully.
tr: Dönemsel görevler başarıyla çalıştırıldı.

en: No modules are available to uninstall.
tr: Kaldırılabilecek bir eklenti yok.

en: Flush all caches
tr: Tüm önbellekleri temizle

en: Processing...
tr: İşleniyor...

en: Libraries
tr: Kütüphaneler

en: Dependencies
tr: Bağımlılıklar

en: Field types
tr: Alan tipleri

en: Manage display
tr: Görünümü yönet

en: Detection and selection
tr: Algılama ve seçim

en: View developer output like variable printouts, query log, etc.
tr: Yazıcı çıktıları, sorgulama günlüğü vb. geliştirici çıktılarını göster.

en: Access developer information
tr: Geliştirici bilgilerine erişim

en: Switch users
tr: Kullanıcıları değiştir

en: Field info
tr: Alan bilgileri

en: Exclude paths
tr: Şu yolları hariç tut

en: media
tr: medya

en: 1 user deleted | @count users deleted.
tr[0]: @count kullanıcı silindi.

en: Add media
tr: Medya ekle

en: Edit permissions
tr: İzinleri düzenle

en: Install new module
tr: Yeni eklenti kur

en: Install new theme
tr: Yeni tema kur

en: Logged in as
tr: Kullandığınız ad

en: Add view mode
tr: Görüntüleme kipi ekle

en: Database settings
tr: Veritabanı ayarları

en: Manage form display
tr: Form görünümünü yönet

en: Media type
tr: Medya tipi

en: Manage permissions
tr: İzinleri yönet

en: Used in views
tr: Görünümlerde kullanıldı

en: Block types
tr: Blok tipleri

en: Toolbar items
tr: Araç çubuğu öğeleri

en: menus
tr: menüler

en: Add form mode
tr: Form kipi ekle

en: Route Name
tr: Yol Adı

en: Toolbar item
tr: Araç çubuğu ögesi

en: Add contact form
tr: İletişim formu ekle

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
tr: %type: %function içinde @message (%file  içindeki %line).

en: Add media type
tr: Medya tipi ekle
