Parallel batch processing (1.0.1-alpha1) - en to ar translation catalogue (155 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: العمليات

en: Value
ar: القيمة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: content
ar: المحتوى

en: Development
ar: التطوير

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: Closed
ar: مغلق

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Public
ar: عام

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Administration
ar: الإدارة

en: Comments
ar: التعليقات

en: Priority
ar: الأولوية

en: Action
ar: إجراء

en: Tags
ar: وسوم

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: License
ar: رخصة

en: Version
ar: النسخة

en: Edit
ar: تحرير

en: Search
ar: بحث

en: None
ar: لا شيء

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذه العملية.

en: Error Message
ar: رسالة خطأ

en: Message
ar: الرسالة

en: Response
ar: الجواب

en: Parent
ar: الأب

en: none
ar: لا شيء

en: Category
ar: الفئة

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Import
ar: استيراد

en: Export
ar: تصدير

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Update
ar: تحديث

en: Open
ar: مفتوح

en: Icon
ar: أيقونة

en: Time
ar: الوقت

en: Views
ar: العرض

en: Access
ar: الوصول

en: Path
ar: المسار

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Modules
ar: الوحدات

en: Region
ar: منطقة

en: Display
ar: العرض

en: Menu
ar: القائمة

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: Theme
ar: سمة

en: Components
ar: العناصر

en: ID
ar: المعرف ID

en: n/a
ar: غير متوفر

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Configure
ar: ضبط

en: Files
ar: الملفات

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: vocabularies
ar: المفردات

en: All
ar: الكل

en: Add content
ar: إضافة محتوى

en: Add view
ar: إضافة عرض

en: Drupal
ar: دروبال

en: Url
ar: المسار

en: To
ar: إلى

en: Custom
ar: مخصّص

en: Roles
ar: الأدوار

en: Role ID
ar: معرّف الدور

en: Filter
ar: تصفية

en: Fields
ar: الحقول

en: Count
ar: العدد

en: Search settings
ar: إعدادات البحث

en: Nodes
ar: العقد

en: Thumbnail
ar: النسخة المصغرة

en: Media
ar: وسائط

en: Load
ar: تحميل

en: Method
ar: الطريقة

en: Events
ar: الفعاليات

en: External
ar: خارجي

en: Users
ar: المستخدمون

en: Provider
ar: المزود

en: Clear cache
ar: مسح ذاكرة التخزين المؤقت

en: Logout
ar: خروج

en: Add user
ar: إضافة مستخدم

en: Hidden
ar: مخفي

en: Token
ar: رمز نصي (توكن)

en: Switch
ar: تبديل

en: Add menu
ar: إضافة قائمة

en: Clear
ar: مسح

en: Source
ar: المصدر

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Definition
ar: تعريف

en: Limit
ar: حد

en: Path alias
ar: مسار بديل

en: Missing
ar: مفقود

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Plugin
ar: ملحق (Plugin)

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: Failed
ar: فشل

en: Themes
ar: الحلل

en: users
ar: الأعضاء

en: Translated
ar: مترجم

en: Translation
ar: الترجمة

en: Blocks
ar: الصناديق

en: Add vocabulary
ar: إضافة معجم

en: Manage fields
ar: تسيير الحقول

en: Index
ar: الفهرس

en: Hide
ar: إخفاء

en: 1 user | @count users
ar[0]: مستخدم واحد
ar[1]: لا مستخدمين
ar[2]: مستخدمان
ar[3]: @count مستخدمون
ar[4]: @count مستخدما
ar[5]: @count مستخدم

en: Devel
ar: ديفيل

en: Add role
ar: أضف دورا

en: Alias
ar: البديل

en: Data
ar: المعطيات

en: About
ar: حول

en: Translate
ar: ترجمة

en: Uri
ar: عنوان الUri

en: Run cron
ar: تشغيل مجدول الأعمال (كرون)

en: Run updates
ar: تشغيل التحديثات

en: Bundles
ar: حزم

en: Uses
ar: الاستخدامات

en: Add language
ar: أضف لغة

en: Add link
ar: إضافة رابط

en: Experimental
ar: تجريبي

en: Invalid input
ar: معلومة مدخلة غير صالحة

en: Block Content
ar: محتوى الصندوق

en: Add content type
ar: إضافة نوع محتوى

en: No modules selected.
ar: لم يتم اختيار أي وحدات.

en: Cron ran successfully.
ar: اكتمل مجدول الأعمال (كرون) بنجاح.

en: No modules are available to uninstall.
ar: لا توجد وحدات يمكن إزالتها.

en: Processing...
ar: جارٍ المعالجة

en: Dependencies
ar: المتطلبات

en: Render
ar: عرض

en: Field types
ar: أنواع الحقل

en: Manage display
ar: تسيير العرض

en: Detection and selection
ar: الكشف والتحديد

en: Add media
ar: إضافة وسائط

en: Edit permissions
ar: تحرير الصلاحيات

en: Install new module
ar: تثبيت وحدة جديدة

en: Install new theme
ar: تثبيت حلة جديدة

en: Add view mode
ar: اضافة وضع العرض

en: Database settings
ar: اعدادات قاعدة البيانات

en: Manage form display
ar: إدارة عرض النموذج

en: Used in views
ar: مستعمل في الرؤى

en: Block types
ar: أنواع الصناديق

en: Route Name
ar: اسم الطريق

en: Add contact form
ar: إضافة إستمارة تواصل

en: Media library
ar: مكتبة الوسائط

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
ar: %type: @message في  %function (السطر %line من %file).

en: Add media type
ar: أضف نوع الوسائط
