Parallel batch processing (1.0.1-alpha1) - en to id translation catalogue (246 entries)

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama pengguna

en: content
id: konten

en: Development
id: Pengembangan

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Closed
id: Ditutup

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Public
id: Publik

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Comments
id: Komentar

en: Priority
id: Prioritas

en: Action
id: Tindakan

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Version
id: Versi

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Error Message
id: Pesan Kesalahan

en: Message
id: Pesan

en: Response
id: Jawaban

en: Parent
id: Induk

en: none
id: tidak ada

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Export
id: Ekspor

en: Save
id: Simpan

en: Update
id: Perbarui

en: Open
id: Buka

en: Icon
id: Ikon

en: Time
id: Waktu

en: Views
id: View

en: Access
id: Akses

en: Path
id: Jalur

en: Vocabularies
id: Kosakata-kosakata

en: Modules
id: Modul

en: Region
id: Wilayah

en: Display
id: Tampilan

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: Theme
id: Tema

en: Components
id: Komponen

en: n/a
id: t/t

en: Content type
id: Jenis konten

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Files
id: Berkas

en: User ID
id: ID Pengguna

en: vocabularies
id: kosa kata

en: All
id: Semua

en: Add content
id: Tambah konten

en: Add view
id: Tambah view

en: To
id: Untuk

en: Custom
id: Tersuai

en: Roles
id: Peran

en: Role ID
id: ID peran

en: Session ID
id: ID Sesi

en: Variable name
id: Nama variabel

en: Fields
id: Bidang isian

en: Count
id: Jumlah

en: Search settings
id: Pengaturan pencarian

en: Nodes
id: Node

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Load
id: Memuat

en: Method
id: Metode

en: Events
id: Acara

en: Now
id: Sekarang

en: Class
id: Kelas

en: External
id: Eksternal

en: Users
id: Pengguna

en: Provider
id: Penyedia

en: Clear cache
id: Bersihkan tembolokan

en: Original
id: Asli

en: Add user
id: Tambah pengguna

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Switch
id: Alihkan

en: ago
id: yang lalu

en: Add menu
id: Tambah menu

en: Clear
id: Bersihkan

en: Source
id: Sumber

en: Toolbar settings
id: Pengaturan Toolbar

en: Front page
id: Halaman depan

en: Definition
id: Definisi

en: Limit
id: Batas

en: Path alias
id: Alias jalur

en: Purge
id: Hapus

en: terms
id: Istilah

en: Engine
id: Mesin

en: Missing
id: Hilang

en: Permissions
id: Kewenangan

en: Scope
id: Lingkup

en: Completed
id: Selesai

en: Failed
id: Gagal

en: Assets
id: Aset

en: Enter username
id: Masukan nama pengguna

en: Username not found
id: Nama pengguna tidak ditemukan

en: Themes
id: Tema

en: users
id: pengguna

en: Translated
id: Sudah diterjemahkan

en: Translation
id: Terjemahan

en: Blocks
id: Blok

en: Add vocabulary
id: Tambah kosakata

en: Manage fields
id: Kelola bidang

en: Index
id: Indeks

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Services
id: Layanan

en: Render cache
id: Merender cache

en: 1 user | @count users
id[0]: 1 anggota
id[1]: @count anggota

en: Reinstall modules
id: Instal ulang modul

en: Session viewer
id: Penampil sesi

en: Switch user
id: Pindah pengguna

en: Number of users to display in the list
id: Jumlah pengguna yang ditampilkan dalam daftar

en: This user can switch back.
id: Anggota ini dapat beralih kembali.

en: Sort query log
id: Urutkan catatan query

en: by source
id: berdasarkan sumber

en: by duration
id: berdasarkan durasi

en: Slow query highlighting
id: Penyorotan query yang lambat

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
id: Masukkan sebuah angka bulat dalam mili-detik. Setiap query yang memerlukan lebih lama dari angka ini akan disorot dalam catatan query. Hal ini menunjukkan kemungkinan sebuah query yang tidak efisien, atau calon untuk di cache.

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
id: Berbagai blok, halaman dan fungsi bagi pengembang.

en: All types
id: Semua tipe

en: Add role
id: Tambah pemeran

en: Rebuild
id: Bangun Kembali

en: About
id: Tentang

en: Translate
id: Terjemahkan

en: Cache cleared.
id: Cache telah dibersihkan.

en: Rebuild menu
id: Bangun ulang menu

en: Run cron
id: Jalankan cron

en: Run updates
id: Jalankan update

en: Bundles
id: Bundel

en: Uses
id: Penggunaan

en: Rebuild the theme registry on every page load
id: Bangun-ulang registry tema setiap pemuatan halaman

en: Execute PHP Code
id: Jalankan kode PHP

en: Theme registry
id: Registry tema

en: Devel settings
id: Pengaturan devel

en: Add language
id: Tambah bahasa

en: Add link
id: Tambah tautan

en: Rebuild Menu
id: Bangun ulang Menu

en: Miss
id: Nona

en: Experimental
id: Uji Coba

en: Invalid input
id: Masukan tidak valid

en: Block Content
id: Konten Blok

en: Add content type
id: Tambah jenis konten

en: No modules selected.
id: Belum ada modul yang dipilih.

en: Cron ran successfully.
id: Cron berhasil dijalankan.

en: No modules are available to uninstall.
id: Tidak ada modul yang bisa di-uninstall.

en: Flush all caches
id: Kosongkan semua cache

en: Processing...
id: Memproses...

en: Menu depth
id: Kedalaman Menu

en: Libraries
id: Pustaka

en: Dependencies
id: Dependensi

en: Render
id: Sajikan

en: Field types
id: Jenis bidang isian

en: Manage display
id: Kelola tampilan

en: Detection and selection
id: Deteksi dan pemilihan

en: View developer output like variable printouts, query log, etc.
id: Melihat keluaran pengembang seperti cetakan variabel, log query, dll.

en: Access developer information
id: Akses informasi developer

en: Switch users
id: Alihkan pengguna

en: Field info
id: Info field

en: Add media
id: Tambah media

en: Edit permissions
id: Edit izin

en: Install new module
id: Instal modul baru

en: Install new theme
id: Instal tema baru

en: Entity info
id: Info entitas

en: Become any user on the site with just a click.
id: Menjadi anggota di situs dengan hanya satu klik.

en: Add view mode
id: Tambahkan mode tampilan

en: Database settings
id: Pengaturan database

en: Manage form display
id: Kelola tampilan formulir

en: Media type
id: Jenis media

en: Rebuild theme registry
id: Bangun ulang registri tema

en: Local Tasks
id: Tugas-tugas lokal

en: Manage permissions
id: Kelola kewenangan

en: Used in views
id: Digunakan pada view

en: Block types
id: Jenis blok

en: All caches cleared.
id: Semua cache dihapus.

en: Toolbar items
id: Item bilah alat

en: menus
id: menu

en: Add form mode
id: Tambahkan mode form

en: Route Name
id: Nama Rute

en: Toolbar item
id: Item bilah alat

en: Add contact form
id: Tambah form kontak

en: Admin Toolbar
id: Toolbar Admin

en: Admin Toolbar Tools
id: Alat Toolbar Admin

en: Static caches
id: Cache statis

en: CSS and JavaScript cache cleared.
id: Cache CSS dan JavaScript dihapus.

en: Media library
id: Perpustakaan media

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
id: %type: @message dalam %function (baris %line dari %file).

en: Admin Toolbar Extra Tools
id: Alat Tambahan Admin Toolbar

en: Config editor
id: Editor konfigurasi

en: State editor
id: Editor status

en: Uninstall module
id: Uninstall modul

en: Element Info
id: Info Elemen

en: Webprofiler settings
id: Pengaturan Webprofiler

en: Flush plugins cache
id: Kosongkan cache plugin

en: Flush static cache
id: Kosongkan cache statis

en: Flush routing and links cache
id: Kosongkan cache tautan dan rute

en: Flush render cache
id: Kosongkan cache render

en: Plugins cache cleared.
id: Cache plugin dihapus.

en: Static cache cleared.
id: Cache statis dihapus.

en: Routing and links cache cleared.
id: Cache perutean dan tautan dihapus.

en: Render cache cleared.
id: Cache render dihapus.

en: Devel Toolbar Settings
id: Pengaturan Toolbar Devel

en: Add media type
id: Tambah jenis media

en: Admin Toolbar Links Access Filter
id: Filter Akses Tautan Toolbar Admin

en: Flush views cache
id: Kosongkan cache tampilan

en: Views cache cleared.
id: Cache view dihapus.

en: The Admin Toolbar module enhances the <a href=":toolbar">Toolbar</a> module by providing fast access to all the administrative links at the top of your site. Admin Toolbar remains a very "lightweight" module by closely integrating with all Toolbar functionality. It can be used in conjunction with all the sub modules included on Admin Toolbar, for quick access to system commands such as Flush all caches, <a href=":automated_cron">Run cron</a>, Run Updates, etc.
id: Modul Toolbar Admin menyempurnakan modul <a href=":toolbar">Toolbar</a> dengan menyediakan akses cepat ke semua tautan administratif di bagian atas situs Anda. Toolbar Admin tetap menjadi modul yang sangat "ringan" dengan mengintegrasikan secara erat dengan semua fungsionalitas Toolbar. Modul ini dapat digunakan bersama dengan semua sub modul yang disertakan pada Toolbar Admin, untuk akses cepat ke perintah sistem seperti Flush all caches, <a href=":automated_cron">Jalankan cron</a>, Jalankan Pembaruan, dll.

en: The Admin Toolbar greatly improves the user experience for those who regularly interact with the site Toolbar by providing fast, full access to all links in the site Toolbar without having to click to get there.
id: Toolbar Admin sangat meningkatkan pengalaman pengguna bagi mereka yang secara teratur berinteraksi dengan Toolbar situs dengan menyediakan akses cepat dan penuh ke semua tautan di Toolbar situs tanpa harus mengeklik untuk mencapainya.

en: The Admin Toolbar Links Access Filter module provides a workaround for the common problem that users with <em>Use the administration pages and help</em> permission see menu links they done not have access permission for.
id: Modul Filter Akses Tautan Toolbar Admin menyediakan solusi untuk masalah umum yang dialami pengguna yang <em>menggunakan halaman administrasi dan</em> kewenangan <em>bantuan</em> untuk melihat tautan menu yang tidak memiliki kewenangan akses.

en: To use Admin Toolbar Extra Tools just install it like any other module. There is no other configuration required.
id: Untuk menggunakan Admin Toolbar Extra Tools, cukup instal seperti modul lainnya. Tidak ada konfigurasi lain yang diperlukan.

en: Flush twig cache
id: Kosongkan cache twig

en: Twig cache cleared.
id: Cache twig dihapus.

en: Provides an improved drop-down menu interface to the site Toolbar.
id: Menyediakan antarmuka menu tarik-turun yang lebih baik pada Toolbar situs.

en: Admin Toolbar Search
id: Pencarian Toolbar Admin

en: The Admin Toolbar Extra Tools module comes packaged with the <a href=":admin-toolbar">Admin Toolbar</a> module and adds functionality to it. The additional functionality is accessed through extra links on the main administration Toolbar. Some links to Admin Toolbar Extra Tools administration pages are located at the bottom of this page.</a>
id: Modul Alat Ekstra Toolbar Admin dikemas dengan modul <a href=":admin-toolbar">Toolbar Admin</a> dan menambahkan fungsionalitas padanya. Fungsionalitas tambahan diakses melalui tautan tambahan pada Toolbar administrasi utama. Beberapa tautan ke halaman administrasi Admin Toolbar Extra Tools (Alat Tambahan) terletak di bagian bawah halaman ini.

en: All menus
id: Semua menu

en: Theme Rebuild
id: Bangun Kembali Tema

en: Adds menu links like Flush cache, Run cron, Run updates, and Logout under Drupal icon.
id: Menambahkan tautan menu seperti Flush cache, Run cron, Run update, dan Logout di bawah ikon Drupal.

en: Flush CSS and JavaScript
id: Kosongkan CSS dan JavaScript

en: Configure the Admin Toolbar Tools module.
id: Konfigurasikan modul Alat Toolbar Admin.

en: Admin Toolbar Tools settings
id: Pengaturan alat Admin Toolbar

en: Number of bundles per entity type to display
id: Jumlah bundel per jenis entitas yang akan ditampilkan

en: Maximum number of bundle sub-menus to display
id: Jumlah maksimum sub-menu bundel yang akan ditampilkan

en: Loading a large number of items can cause performance issues.
id: Memuat sejumlah besar item dapat menyebabkan masalah kinerja.

en: Configure the Admin Toolbar module.
id: Konfigurasikan modul Toolbar Admin.

en: Admin Toolbar settings
id: Pengaturan Toolbar Admin

en: Configure the Admin Toolbar Search module.
id: Konfigurasikan modul Pencarian Toolbar Admin.

en: Admin Toolbar Search settings
id: Pengaturan Pencarian Toolbar Admin

en: Display the search input as a menu item.
id: Menampilkan input pencarian sebagai item menu.

en: Depth of displayed menu
id: Kedalaman menu yang ditampilkan

en: If set, instead of displaying a text input field, it displays a menu item in the toolbar so the user has to click on it to toggle the search input.
id: Jika diatur, alih-alih menampilkan bidang input teks, ini akan menampilkan item menu di toolbar sehingga pengguna harus mengekliknya untuk mengalihkan input pencarian.

en: Show local tasks in toolbar
id: Menampilkan tugas lokal di toolbar

en: Enable/Disable local tasks display
id: Mengaktifkan/menonaktifkan tampilan tugas lokal

en: Local tasks such as node edit and delete.
id: Tugaslokal seperti mengedit dan menghapus node.

en: Add content block
id: Tambahkan blok konten

en: Theme registry rebuilt.
id: Registri tema dibangun kembali.

en: Provides a workaround for the common problem that users with 'Use the administration pages and help' permission see menu links they don't have access permission for. Deprecated from Drupal 10.3 and above.
id: Menyediakan solusi untuk masalah umum dimana pengguna dengan kewenangan 'Gunakan halaman administrasi dan bantuan' melihat tautan menu yang tidak memiliki izin akses. Sudah tidak digunakan lagi di Drupal 10.3 ke atas.
