Parallel batch processing (1.0.1-alpha1) - en to ru translation catalogue (298 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Value
ru: Значение

en: Username
ru: Имя пользователя

en: content
ru: содержимое

en: Development
ru: Разработка

en: Group
ru: Группа

en: Type
ru: Тип

en: Closed
ru: Закрыто

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Cancel
ru: Отмена

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Public
ru: Общедоступный

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Administration
ru: Администрирование

en: Comments
ru: Комментарии

en: Priority
ru: Приоритет

en: Action
ru: Действие

en: Tags
ru: Теги

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Documentation
ru: Документация

en: License
ru: Лицензия

en: Version
ru: Версия

en: Edit
ru: Редактировать

en: Search
ru: Поиск

en: None
ru: Нет

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Error Message
ru: Сообщение об ошибке

en: Message
ru: Сообщение

en: Response
ru: Ответ

en: No data
ru: Нет данных

en: Parent
ru: Родитель

en: none
ru: нет

en: Category
ru: Категория

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Import
ru: Импортировать

en: Export
ru: Экспортировать

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: Update
ru: Обновить

en: Open
ru: Открыть

en: Icon
ru: Иконка

en: Time
ru: Время

en: Views
ru: Представление

en: Access
ru: Доступ

en: Path
ru: Путь

en: Vocabularies
ru: Словари

en: Modules
ru: Модули

en: Region
ru: Область

en: Display
ru: Отображение

en: Menu
ru: Меню

en: Advanced settings
ru: Расширенные настройки

en: Theme
ru: Тема

en: Components
ru: Компоненты

en: n/a
ru: н/д

en: Content type
ru: Тип материала

en: Configure
ru: Настроить

en: Files
ru: Файлы

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: vocabularies
ru: словари

en: All
ru: Все

en: Add content
ru: Добавить материал

en: Add view
ru: Добавить представление

en: Url
ru: Url-адрес

en: To
ru: Кому

en: Custom
ru: Собственная

en: Roles
ru: Роли

en: Role ID
ru: ID роли

en: Filter
ru: Фильтр

en: Session ID
ru: ID сессии

en: Variable name
ru: Имя переменной

en: Fields
ru: Поля

en: Count
ru: Количество

en: Search settings
ru: Настройки поиска

en: Nodes
ru: Материалы

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Media
ru: Мультимедиа

en: Load
ru: Загрузить

en: Method
ru: Метод

en: Events
ru: Мероприятия

en: Now
ru: Сейчас

en: Class
ru: Класс

en: External
ru: Внешний

en: Users
ru: Пользователи

en: Channel
ru: Канал

en: Provider
ru: Поставщик

en: Clear cache
ru: Очистить кэш

en: Original
ru: Оригинал

en: Logout
ru: Выход

en: Add user
ru: Добавить пользователя

en: Hidden
ru: Скрытый

en: Token
ru: Токен

en: Switch
ru: Переключить

en: ago
ru: тому назад

en: Add menu
ru: Добавить меню

en: Clear
ru: Очистить

en: Source
ru: Источник

en: Toolbar settings
ru: Настройки панели инструментов

en: Front page
ru: Главная страница

en: Definition
ru: Определение

en: Parameters
ru: Параметры

en: Limit
ru: Предел

en: Path alias
ru: Синоним пути

en: Purge
ru: Очистить

en: terms
ru: термины

en: Engine
ru: Движок

en: Missing
ru: Отсутствует

en: Permissions
ru: Права доступа

en: Scope
ru: Ограничение

en: Plugin
ru: Плагин

en: Completed
ru: Завершено

en: Failed
ru: Не удалось

en: Enter username
ru: Введите имя пользователя

en: Username not found
ru: Имя пользователя не найдено

en: Themes
ru: Темы оформления

en: users
ru: пользователи

en: Translated
ru: Переведено

en: Translation
ru: Перевод

en: Blocks
ru: Блоки

en: Add vocabulary
ru: Добавить словарь

en: Manage fields
ru: Управление полями

en: Index
ru: Индекс

en: Hide
ru: Скрыть

en: Layouts
ru: Макеты

en: Children
ru: Потомки

en: Services
ru: Службы

en: Render cache
ru: Кэш рендеринга.

en: 1 user | @count users
ru[0]: @count пользователь
ru[1]: @count пользователя
ru[2]: @count[2] пользователей

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
ru: Содержимое Вашей переменной <code>$_SESSION</code>.

en: Reinstall modules
ru: Переустановка модулей

en: Session viewer
ru: Просмотрщик сессии

en: Switch user
ru: Сменить пользователя

en: Number of users to display in the list
ru: Количество пользователей, которые нужно показать в списке.

en: This user can switch back.
ru: Пользователь сможет переключиться обратно.

en: Sort query log
ru: Сортировка списка SQL-запросов

en: by source
ru: по порядку

en: by duration
ru: по продолжительности

en: Slow query highlighting
ru: Подсветка медленных SQL-запросов

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
ru: Введите количество миллисекунд. Все SQL-запросы, которые будут выполняться больше заданного количества миллисекунд, будут подсвечены. Таким образом, будут показаны возможные неэффективные запросы к базе данных или кандидаты на кэширование.

en: New value
ru: Новое значение

en: Session name
ru: Имя сессии

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
ru: Создать заданное количество пользователей. Опционально можно удалить текущих пользователей.

en: How many users would you like to generate?
ru: Сколько пользователей Вы хотите создать?

en: How many nodes would you like to generate?
ru: Сколько материалов должно быть создано?

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
ru: Различные инструменты (блоки, страницы и функции) для разработчиков.

en: All types
ru: Все типы

en: Add role
ru: Добавить роль

en: Alias
ru: Синоним

en: Rebuild
ru: Перестроить

en: Data
ru: Данные

en: About
ru: Информация

en: Role(s)
ru: Роли

en: Untranslated
ru: Не переведено

en: Regions
ru: Области

en: Translate
ru: Переводы

en: Field Info
ru: Информация о поле

en: Cache cleared.
ru: Кэш очищен.

en: Generate
ru: Создать

en: Rebuild menu
ru: Перестроить меню

en: Run cron
ru: Запустить cron

en: Run updates
ru: Запустить обновления

en: Instances
ru: Экземпляры

en: Bundles
ru: Наборы

en: Uses
ru: Использование

en: Closure
ru: Закрытие

en: Finished with an error.
ru: Завершено с ошибкой

en: Rebuild the theme registry on every page load
ru: Перестраивать кэш темы при каждой загрузке страницы

en: Reinstall
ru: Переустановка

en: Execute PHP Code
ru: Выполнить PHP код

en: Theme registry
ru: Реестр темы

en: Devel settings
ru: Настройки Devel

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
ru: Удалить всех пользователей (кроме пользователя с id 1) перед генерацией новых пользователей.

en: How old should user accounts be?
ru: Насколько старыми должны быть учётные записи пользователей?

en: User ages will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
ru: Возрасты пользователей будут распределены случайным образом начиная с текущего времени, уходя в прошлое до выбранного времени.

en: Requires path.module
ru: Требуется модуль Path

en: Add an url alias for each node.
ru: Добавить синоним для каждого материала.

en: Add language
ru: Добавить язык

en: Add link
ru: Добавить ссылку

en: Rebuild Menu
ru: Перестроить меню

en: Experimental
ru: Экспериментальный

en: Invalid input
ru: Ошибочный ввод

en: Block Content
ru: Содержимое блока

en: Add content type
ru: Добавить тип материала

en: No modules selected.
ru: Ни один модуль не выбран.

en: Cron ran successfully.
ru: Запуск <em>cron</em> выполнен.

en: No modules are available to uninstall.
ru: Нет доступных для удаления модулей.

en: Flush all caches
ru: Очистить все кэши

en: Processing...
ru: Обработка...

en: Menu depth
ru: Глубина меню

en: Libraries
ru: Библиотеки

en: Dependencies
ru: Зависимости

en: Render
ru: Показать

en: Field types
ru: Типы полей

en: Manage display
ru: Управление отображением

en: Detection and selection
ru: Определение и выбор

en: Switch users
ru: Переключить пользователя

en: Field info
ru: Информация о поле

en: Which roles should the users receive?
ru: Какую роль должны получить пользователи?

en: Users always receive the <em>authenticated user</em> role.
ru: Пользователи всегда получают роль <em>зарегистрированный пользователь</em>.

en: Maximum number of comments per node.
ru: Максимально количество комментариев для материала

en: media
ru: медиа

en: Requires locale.module
ru: Требуется модуль Locale

en: Add media
ru: Добавить медиа

en: Edit permissions
ru: Редактировать права доступа

en: Install new module
ru: Установить новый модуль

en: Install new theme
ru: Установить новую тему

en: Entity info
ru: Информация о сущности

en: Generate a given number of terms. Optionally delete current terms.
ru: Создает заданное количество терминов. Опционально можно удалить текущие термины.

en: Generate a given number of vocabularies. Optionally delete current vocabularies.
ru: Создает заданное количество словарей. Опционально можно удалить текущие словари.

en: Add view mode
ru: Добавить режим просмотра

en: Database settings
ru: Настройки базы данных

en: Manage form display
ru: Управление отображением формы

en: Media type
ru: Тип медиа

en: Rebuild theme registry
ru: Перестроить реестр темы

en: Slots
ru: Количество мест

en: Cache clear
ru: Очистить кэш

en: Standard Drupal
ru: Стандартный Drupal

en: Maximum number of words in titles
ru: Максимальное количество слов в заголовке

en: Manage permissions
ru: Управление разрешениями

en: Routes
ru: Маршруты

en: Used in views
ru: Используется в представлениях

en: Block types
ru: Типы блоков

en: All caches cleared.
ru: Все кэши очищены.

en: Enter a part of the module name or description to filter by.
ru: Для фильтрации, введите часть имени или описания модуля.

en: Toolbar items
ru: Элементы панели инструментов

en: menus
ru: меню

en: Add form mode
ru: Добавить режим формы

en: Route Name
ru: Название маршрута

en: Toolbar item
ru: Элемент панели инструментов

en: Callable
ru: Вызываемый

en: Add contact form
ru: Добавить контактную форму

en: Admin Toolbar
ru: Панель администратора

en: Admin Toolbar Tools
ru: Инструменты панели администратора

en: Static caches
ru: Статические кеши

en: CSS and JavaScript cache cleared.
ru: Кэш CSS и JS очищен.

en: Media library
ru: Медиа-библиотека

en: Admin Toolbar Extra Tools
ru: Дополнительные инструменты панели администратора

en: Config editor
ru: Редактор конфигураций

en: Reinstall Modules
ru: Переустановить модули

en: State editor
ru: Редактор системных переменных

en: Entity Info
ru: Информация о сущностях

en: View Session
ru: Просмотр сессий

en: Uninstall module
ru: Удалить модуль

en: Element Info
ru: Информация об элементе

en: The theme information is being rebuilt on every request. Remember to <a href=":url">turn off</a> this feature on production websites.
ru: Информация о теме перестраивается при каждом запросе. Не забудьте <a href=":url">отключить</a> эту функцию на рабочих сайтах.

en: Flush plugins cache
ru: Очистить кэш плагинов

en: Flush static cache
ru: Очистить кэш статики

en: Flush routing and links cache
ru: Очистить кэш путей и ссылок

en: Flush render cache
ru: Очистить кэш рендера

en: Plugins cache cleared.
ru: Кэш плагинов очищен.

en: Static cache cleared.
ru: Статичный кэш очищен.

en: Routing and links cache cleared.
ru: Кэш маршрутизации и ссылок очищен.

en: Render cache cleared.
ru: Рендер-кэш очищен.

en: Devel module enabled
ru: Модуль Devel включен

en: Container Info
ru: Информация о контейнере

en: Routes Info
ru: Информация о роутах

en: Current route info
ru: Информация о текущем роуте

en: Events Info
ru: Информация о событиях

en: Devel Toolbar Settings
ru: Настройки панели инструментов Devel

en: Devel Toolbar settings
ru: Настройки панели инструментов Devel

en: Menu items always visible
ru: Постоянно видимые пункты меню

en: Add media type
ru: Добавить тип медиа

en: Flush views cache
ru: Очистить кэш представлений

en: Views cache cleared.
ru: Кэш представлений сброшен.

en: The Admin Toolbar module enhances the <a href=":toolbar">Toolbar</a> module by providing fast access to all the administrative links at the top of your site. Admin Toolbar remains a very "lightweight" module by closely integrating with all Toolbar functionality. It can be used in conjunction with all the sub modules included on Admin Toolbar, for quick access to system commands such as Flush all caches, <a href=":automated_cron">Run cron</a>, Run Updates, etc.
ru: Модуль Admin Toolbar расширяет возможности модуля <a href=":toolbar">Toolbar</a>, предоставляя быстрый доступ ко всем административным ссылкам в верхней части вашего сайта. Admin Toolbar остается очень простым модулем, тесно интегрированным со всеми функциями Toolbar. Его можно использовать в сочетании со всеми вспомогательными модулями для быстрого доступа к системным командам, таким как очистка всех кэшей, <a href=":automated_cron">запуск cron</a>, запуск обновлений и т. д.

en: The Admin Toolbar greatly improves the user experience for those who regularly interact with the site Toolbar by providing fast, full access to all links in the site Toolbar without having to click to get there.
ru: Admin Toolbar значительно облегчает жизнь тем, кто регулярно взаимодействует с панелью инструментов сайта, предоставляя быстрый и полный доступ ко всем ссылкам панели инструментов сайта без необходимости делать лишние щелчки, чтобы добраться до нужного пункта.

en: The Admin Toolbar Links Access Filter module provides a workaround for the common problem that users with <em>Use the administration pages and help</em> permission see menu links they done not have access permission for.
ru: Модуль Admin Toolbar Links Access Filter обеспечивает решение распространённой проблемы, когда пользователи с правом <em>Использовать страницы администрирования и справку</em> видят ссылки в меню, на доступ к которым у них нет прав.

en: To use Admin Toolbar Extra Tools just install it like any other module. There is no other configuration required.
ru: Для того чтобы использовать дополнительные инструменты панели администратора просто установите модуль, как и любой другой. Никак других конфигураций не требуется.

en: Flush twig cache
ru: Очистить кэш twig

en: Twig cache cleared.
ru: Кэш twig очищен.

en: Provides an improved drop-down menu interface to the site Toolbar.
ru: Предоставляет улучшенное раскрывающееся меню панели администратора.

en: Admin Toolbar Search
ru: Поиск в панели администратора

en: The Admin Toolbar Extra Tools module comes packaged with the <a href=":admin-toolbar">Admin Toolbar</a> module and adds functionality to it. The additional functionality is accessed through extra links on the main administration Toolbar. Some links to Admin Toolbar Extra Tools administration pages are located at the bottom of this page.</a>
ru: Модуль Admin Toolbar Extra Tools поставляется в комплекте с модулем <a href=":admin-toolbar">Admin Toolbar</a> и расширяет его функциональность. Доступ к дополнительному функционалу осуществляется по дополнительным ссылкам на главной панели администрирования. Некоторые из этих ссылок можно увидеть внизу этой страницы.</a>

en: All menus
ru: Все меню

en: Theme Rebuild
ru: Пересобрать тему

en: Adds menu links like Flush cache, Run cron, Run updates, and Logout under Drupal icon.
ru: Добавляет в пункт меню со значком Drupal такие ссылки как Очистить кэш, Запустить крон, Запустить обновления и Выйти.

en: Flush CSS and JavaScript
ru: Очистить CSS и JavaScript

en: Configure the Admin Toolbar Tools module.
ru: Настроить модуль Admin Toolbar Tools.

en: Number of bundles per entity type to display
ru: Количество отображаемых подтипов сущности для каждого типа.

en: Maximum number of bundle sub-menus to display
ru: Максимальное количество подтипов, которое нужно показывать во вложенных меню.

en: Configure the Admin Toolbar module.
ru: Настроить модуль Admin Toolbar.

en: Admin Toolbar settings
ru: Настройки Admin Toolbar

en: Configure the Admin Toolbar Search module.
ru: Настроить модуль Admin Toolbar Search.

en: Admin Toolbar Search settings
ru: Настройки Admin Toolbar Search

en: Display the search input as a menu item.
ru: Отображать поле поиска как пункт меню.

en: Depth of displayed menu
ru: Глубина отображаемого меню

en: If set, instead of displaying a text input field, it displays a menu item in the toolbar so the user has to click on it to toggle the search input.
ru: Если включено, то вместо текстового поля будет отображаться пункт меню в панели администратора, на который пользователь может нажать, чтобы увидеть строку поиска.

en: Show local tasks in toolbar
ru: Показывать локальные задачи на панели инструментов

en: Enable/Disable local tasks display
ru: Включить / Отключить отображение локальных задач

en: Local tasks such as node edit and delete.
ru: Локальные задачи, например, редактирование и удаление материала.

en: Add content block
ru: Добавить контент-блок

en: Provides a workaround for the common problem that users with 'Use the administration pages and help' permission see menu links they don't have access permission for. Deprecated from Drupal 10.3 and above.
ru: Обеспечивает решение распространенной проблемы, при которой пользователи с правом "Использовать страницы администрирования и справку" видят ссылки меню, на доступ к которым у них нет разрешения. Устарело с Drupal 10.3 и выше.
