Parameters (1.6.1) - en to ru translation catalogue (79 entries)

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Value
ru: Значение

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Email address
ru: E-mail адрес

en: Type
ru: Тип

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Edit
ru: Редактировать

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Weight
ru: Вес

en: Name
ru: Название

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: True
ru: Истина

en: False
ru: Ложь

en: Options
ru: Опции

en: Active
ru: Активно

en: Roles
ru: Роли

en: Role ID
ru: ID роли

en: Other
ru: Другое

en: Order
ru: Порядок

en: Integer
ru: Целое число

en: Hidden
ru: Скрытый

en: Key
ru: Ключ

en: Token
ru: Токен

en: No items selected.
ru: Нет выбранных элементов.

en: Parameters
ru: Параметры

en: Blocked
ru: Заблокировано

en: roles
ru: роли

en: Add another item
ru: Добавить ещё

en: Float
ru: Число с плавающей точкой

en: Global
ru: Глобальный

en: Usage
ru: Использование

en: Values
ru: Значения

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Delete this collection
ru: Удалить эту коллекцию

en: Parameter
ru: Параметр

en: Boolean
ru: Логическое

en: Minimum value
ru: Минимальное значение

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
ru: Для изменения текущего пароля, введите новый пароль в обоих полях.

en: Provide a password for the new account in both fields.
ru: Укажите пароль для новой учётной записи в обоих полях.

en: Broken
ru: Прервано

en: - All -
ru: - Все -

en: Date and time
ru: Дата и время

en: Raw string
ru: Необработанная строка

en: Unlock
ru: Разблокировать

en: - Choose -
ru: - Выбор -

en: Secret
ru: Секрет

en: Weight for @title
ru: Вес @title

en: Weight for row @number
ru: Вес строки @number

en: Type: @type
ru: Тип: @type

en: Shown
ru: Показано

en: Third party settings
ru: Сторонние настройки

en: Formatted text
ru: Форматированный текст

en: Boolean value
ru: Логическое значение

en: Integer value
ru: Целочисленное значение

en: Text value
ru: Текстовое значение

en: Add parameter
ru: Добавить параметр

en: Float value
ru: Значение числа с плавающей точкой

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
ru: Допускаются некоторые спецсимволы, среди которых пробел, точка (.), дефис (-), одинарная кавычка ('), подчёркивание     (_) и знак @.

en: Manage parameters
ru: Управление параметрами

en: List and manage collections of parameters.
ru: Просмотр и управление коллекциями параметров

en: Unlock parameters
ru: Разблокировать параметр

en: Unlock collections of parameters for removal.
ru: Разблокировать коллекцию параметров для дальнейшего удаления

en: Manage %label parameters
ru: Управление параметрами %label

en: The human-readable label of this parameter.
ru: Человекочитаемое название параметра

en: Add new parameter
ru: Добавить новый параметр

en: Lock this collection
ru: Заблокировать эту коллекцию

en: Delete all parameters
ru: Удалить все параметры

en: Save ordering
ru: Сохранить порядок

en: Optionally define an administrative description of this parameter.
ru: Опциональное административное описание параметра.

en: Adding a new item...
ru: Добавление нового элемента...

en: Defined options
ru: Установленные опции
