Parameters (1.6.2) - en to it translation catalogue (59 entries)

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Username
it: Nome utente

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Type
it: Tipo

en: Confirm
it: Conferma

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Edit
it: Modifica

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Options
it: Opzioni

en: Active
it: Attivo

en: Roles
it: Ruoli

en: Role ID
it: ID ruolo

en: Other
it: Altro

en: Order
it: Ordina

en: Integer
it: Intero

en: Hidden
it: Nascosto

en: Key
it: Chiave

en: No items selected.
it: Nessun elemento selezionato.

en: Parameters
it: Parametri

en: Blocked
it: Bloccato

en: roles
it: ruoli

en: Add another item
it: Aggiungi un altro elemento

en: Float
it: Virgola mobile

en: Global
it: Globale

en: Usage
it: Utilizzo

en: Values
it: Valori

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Parameter
it: Parametro

en: Boolean
it: Booleano

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
it: Per cambiare la password attuale dell'utente, inserisci la nuova password in entrambi i campi.

en: Provide a password for the new account in both fields.
it: Inserisci in entrambi i campi una password per il nuovo profilo.

en: Broken
it: Corrotto

en: - All -
it: - Tutto -

en: Date and time
it: Data e ora

en: Unlock
it: Sbloccare

en: - Choose -
it: - Scegliere -

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Weight for row @number
it: Peso per la riga @number

en: Type: @type
it: Tipo: @type

en: Shown
it: Mostrato

en: Third party settings
it: Impostazioni di terze parti

en: Boolean value
it: Valore boleano

en: Integer value
it: Valore intero

en: Text value
it: Valore testuale

en: Float value
it: Valore a virgola mobile

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
it: Alcuni caratteri speciali sono permessi, inclusi spazio, virgola (.), trattino (-), apostrofo ('), underscore (_), e il simbolo @.
