Parameters (1.7.0) - en to hu translation catalogue (70 entries)

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Value
hu: Érték

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Email address
hu: E-mail cím

en: Type
hu: Típus

en: Confirm
hu: Megerősít

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Description
hu: Leírás

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Weight
hu: Súly

en: The configuration options have been saved.
hu: A beállítások mentése megtörtént.

en: Name
hu: Név

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: True
hu: Igaz

en: False
hu: Hamis

en: ID
hu: Azonosító

en: Options
hu: Lehetőségek

en: Active
hu: Aktív

en: Selected
hu: Kiválasztott

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Role ID
hu: Szerepkör-azonosító

en: Other
hu: Egyéb

en: Color
hu: Szín

en: Order
hu: Rendelés

en: Integer
hu: Egész szám

en: Hidden
hu: Rejtett

en: Key
hu: Kulcs

en: Token
hu: Vezérjel

en: No items selected.
hu: Nincs elem kiválasztva.

en: Parameters
hu: Paraméterek

en: Blocked
hu: Zárolt

en: roles
hu: szerepkörök

en: Collection
hu: Gyűjtemény

en: Add another item
hu: Újabb elem hozzáadása

en: Float
hu: Lebegőpontos

en: Global
hu: Általános

en: Usage
hu: Használat

en: Values
hu: Értékek

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Parameter
hu: Paraméter

en: Boolean
hu: Logikai

en: Minimum value
hu: Minimum érték

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
hu: A jelszó megváltoztatásához az új jelszót mindkét mezőbe be kell írni.

en: Provide a password for the new account in both fields.
hu: Jelszó az új felhasználó számára, kétszer megadva.

en: Broken
hu: Sérült

en: - All -
hu: – Mind –

en: Date and time
hu: Dátum és idő

en: Raw string
hu: Nyers karaktersorozat

en: Unlock
hu: Feloldás

en: - Choose -
hu: - Választás -

en: Secret
hu: Titok

en: - All fields -
hu: - Minden mező -

en: Weight for @title
hu: @title súlya

en: Weight for row @number
hu: @number. sor súlya

en: - Select a type -
hu: - Típus kiválasztása -

en: Shown
hu: Mutatva

en: Third party settings
hu: Külső modulok beállításai

en: Formatted text
hu: Formázott szöveg

en: Boolean value
hu: Logikai érték

en: Integer value
hu: Egész érték

en: Text value
hu: Szöveges érték

en: Float value
hu: Lebegőpontos érték

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
hu: Különböző speciális karakterek engedélyezettek, beleértve a szóközt, pontot (.), kötőjelet (-), aposztrófot ('), aláhúzást (_) és a kukacot (@).
