Parameters (1.7.0) - en to pt translation catalogue (66 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Email address
pt: Endereço de e-mail

en: Type
pt: Tipo

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Edit
pt: Editar

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Options
pt: Opções

en: Active
pt: Ativo

en: Selected
pt: Selecionado

en: Roles
pt: Papéis

en: Role ID
pt: ID do papel

en: Other
pt: Outros

en: Color
pt: Cor

en: Order
pt: Pedido

en: Integer
pt: Inteiro

en: Hidden
pt: Oculto

en: Key
pt: Chave

en: No items selected.
pt: Nenhum item foi selecionado.

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: roles
pt: papéis

en: Collection
pt: Coleção

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Float
pt: Ponto flutuante

en: Usage
pt: Uso

en: Back to list
pt: Voltar para lista

en: Values
pt: Valores

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Parameter
pt: Parâmetro

en: Boolean
pt: Booleano

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
pt: Para mudar a senha do usuário, digite a nova senha nos dois campos.

en: Provide a password for the new account in both fields.
pt: Digite uma senha para a nova conta nos dois campos.

en: Broken
pt: Com problemas

en: - All -
pt: - Todos -

en: Date and time
pt: Data e hora

en: Unlock
pt: Desbloquear

en: - Choose -
pt: - Escolha -

en: Secret
pt: Segredo

en: - All fields -
pt: - Todos os campos -

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Weight for row @number
pt: Peso para linha @number

en: Shown
pt: Exibido

en: Third party settings
pt: Configurações de terceiros

en: Formatted text
pt: Texto formatado

en: Boolean value
pt: Valor booleano

en: Integer value
pt: Valor inteiro

en: Text value
pt: Valor de texto

en: Add parameter
pt: Adicionar parâmetro

en: Float value
pt: Valor Flutuante

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
pt: Vários caracteres especiais são permitidos, incluindo espaço, ponto (.), hífen (-), apóstrofo ('), sublinhado (_) e o sinal @.

en: Adding a new item...
pt: Adicionando um novo item...
