Parameters (1.7.1) - en to fa translation catalogue (54 entries)

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Value
fa: مقدار

en: Username
fa: نام کاربری

en: Email address
fa: نشانی پست الکترونیکی

en: Type
fa: نوع

en: Confirm
fa: تایید

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: توضیحات

en: Edit
fa: ویرایش

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Weight
fa: وزن

en: The configuration options have been saved.
fa: تنظیمات ذخیره شدند.

en: Name
fa: نام

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: True
fa: صحیح

en: False
fa: غلط

en: ID
fa: شناسه

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Active
fa: فعال

en: Selected
fa: انتخاب شده

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Role ID
fa: شناسه نقش

en: Other
fa: ساير

en: Color
fa: رنگ

en: Order
fa: سفارش

en: Integer
fa: صحیح

en: Hidden
fa: پنهان

en: Key
fa: کلید

en: Token
fa: توکن

en: No items selected.
fa: هیچ آیتمی انتخاب نشده.

en: Blocked
fa: مسدود شده

en: roles
fa: نقش‌ها

en: Add another item
fa: افزودن آیتم دیگر

en: Float
fa: شناور

en: Global
fa: سراسری

en: Usage
fa: کاربرد

en: Values
fa: مقادیر

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Parameter
fa: پارامتر

en: Boolean
fa: منطقی

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
fa: برای تغییر گذرواژه, گذرواژه جدید را در هر دو فیلد وارد کنید.

en: Provide a password for the new account in both fields.
fa: یک گذرواژه برای حساب جدید در هر دو فیلد بنویسید.

en: - All -
fa: - همه -

en: Date and time
fa: تاریخ و زمان

en: Weight for @title
fa: وزن @title

en: Weight for row @number
fa: وزن سطر @number

en: Third party settings
fa: تنظیمات ثانویه

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
fa: چندین کاراکتر ویژه مجاز هستند از جمله فاصله، نقطه، خط تیره، آپوستروف، زیر خط و علامت @.
