Parameters (1.7.1) - en to id translation catalogue (55 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama pengguna

en: Email address
id: Alamat email

en: Type
id: Jenis

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: - None -
id: - Tiada -

en: Weight
id: Bobot

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Options
id: Opsi

en: Active
id: Aktif

en: Selected
id: Terpilih

en: Roles
id: Peran

en: Role ID
id: ID peran

en: Other
id: Lainnya

en: Color
id: Warna

en: Order
id: Urutan

en: Integer
id: Bilangan bulat

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Key
id: Kunci

en: No items selected.
id: Tidak ada yang dipilih.

en: Blocked
id: Diblokir

en: roles
id: peran

en: Add another item
id: Tambahkan item lain

en: Float
id: Pecahan

en: Usage
id: Penggunaan

en: Values
id: Nilai

en: Machine name
id: Nama mesin

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
id: Untuk mengubah password pengguna saat ini, masukkan password baru di kedua field.

en: Provide a password for the new account in both fields.
id: Masukkan sandi di kedua isian yang disediakan.

en: Broken
id: Rusak

en: - All -
id: - Semua -

en: Date and time
id: Tanggal dan waktu

en: Unlock
id: Membuka

en: - Choose -
id: - Pilih -

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Weight for row @number
id: Bobot dari @number row

en: Shown
id: Tampil

en: Third party settings
id: Pengaturan komponen pihak ketiga

en: Formatted text
id: Teks berformat

en: Boolean value
id: Nilai boolean

en: Integer value
id: Nilai Integer

en: Text value
id: Isi teks

en: Float value
id: Nilai float

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
id: Beberapa karakter khusus diperbolehkan, termasuk spasi, titik (.), Tanda hubung (-), apostrof ('), garis bawah (_), dan tanda @.
