Password Policy (8.x-3.2) - en to cs translation catalogue (90 entries)

en: Status
cs: Stav

en: Delete
cs: Smazat

en: Operations
cs: Operace

en: Language
cs: Jazyk

en: Edit
cs: Upravit

en: Password
cs: Heslo

en: Label
cs: Popisek

en: Save
cs: Uložit

en: Summary
cs: Souhrn

en: Roles
cs: Role

en: Configuration
cs: Nastavení

en: Security
cs: Bezpečnost

en: Maximum length
cs: Maximální délka

en: Operation
cs: Operace

en: Password reset
cs: Reset hesla

en: Minimum length
cs: Minimální délka

en: Machine name
cs: Strojový název

en: Password Policy
cs: Zásady pro hesla

en: Pass
cs: Úspěšně dokončeno

en: Constraint
cs: Omezení

en: Numeric
cs: Číselné

en: Policy
cs: Zásada

en: Constraints
cs: Omezení

en: Number of characters
cs: Počet znaků

en: Password must not contain the username.
cs: Heslo nesmí obsahovat uživatelské jméno.

en: There are no constraints for the selected user roles
cs: Pro vybrané uživtelské role neexistují žádná omezení.

en: Sets up constraints and expiration of passwords.
cs: Nastavit omezení a platnost hesel.

en: Force Password Reset
cs: Vynutit reset hesla

en: Manage password reset
cs: Spravovat resetování hesla

en: Be able to manually override user password reset dates.
cs: Možnost ručně přepsat data resetování uživatelských hesel.

en: Password Policies
cs: Zásady pro hesla

en: Delete policy
cs: Smazat zásadu

en: Constraint settings
cs: Nastavení omezení

en: Character type
cs: Typ znaku

en: The number of characters must be a positive number.
cs: Počet znaků musí být kladné číslo.

en: Password character type
cs: Typy znaků pro heslo

en: Verifying that a password has a specific number of characters
cs: Ověřování, že heslo má požadovaný počet znaků.

en: The number of repeated passwords value must be zero or greater.
cs: Počet opakování hesel musí být nula nebo vyšší.

en: Password History
cs: Historie hesel

en: Provide restrictions on previously used passwords.
cs: Poskytuje omezení pro předchozí použitá hesla.

en: You have used the same password previously and cannot.
cs: Toto heslo jste již použili.

en: Password Character Length Policy
cs: Zásada hesla Počet znaků

en: Sets up a character length constraint for passwords.
cs: Nastaví omezení počtu znaků v hesle.

en: The character length must be a positive number.
cs: Počet znaků musí být kladné číslo.

en: Password character length
cs: Počet znaků hesla

en: Verifying that a password has a minimum character length
cs: Ověřování, že heslo má minimální počet znaků

en: The length of your password is too short.
cs: Vaše heslo je příliš krátké.

en: Are you sure you want to delete the @label constraint?
cs: Jste si jisti, že chcete odebrat omezení @label?

en: Configure Constraint Settings
cs: Nastavení omezení

en: No constraints have been configured.
cs: Žádné omezení nebylo nastaveno.

en: Configure Required Context
cs: Nastavit požadovaný kontext

en: Are you sure you want to delete the %name policy?
cs: Jste si jistí, že chcete odebrat zásadu %name?

en: The @label password policy has been deleted.
cs: Zásada @label byla odebrána.

en: Force password reset of selected roles.
cs: Vynutit reset hesla pro vybrané role.

en: Exclude Myself
cs: Vyloučit sebe

en: Exclude your account if you are included in the roles.
cs: Vyloučit vlastní účet, pokud je zahrnutý v rolích.

en: No roles selected.
cs: Nebyly vybrány žádné role.

en: Policy Name
cs: Název zásady

en: Configuring security settings.
cs: Nastavení zabezpečení.

en: Create password policies.
cs: Vytvořit zásady pro hesla.

en: Password Character Types Policy
cs: Zásada Typy znaků pro heslo

en: Character Types
cs: Typy znaků

en: Invalid plugin configuration.
cs: Neplatné nastavení pluginu.

en: Minimum number of character types
cs: Minimální množství typů znaků

en: The number of character types must be between 2 and 4.
cs: Počet typů znaků musí být mezi 2 a 4.

en: Minimum password character types: @types
cs: Minimální množství typů znaků: @types

en: Password character types
cs: Typy znaků pro heslo

en: Verifying that a password has a minimum number of character types.
cs: Ověřování že heslo má minimální počet typů znaků.

en: Your password must have different character types.
cs: Vaše heslo musí mít rozdílné typy znaků.

en: Password Username Policy
cs: Zásada hesla Uživatelské jméno

en: Restrict users from having their username in their password.
cs: Nedovoluje uživatelům použít v heslu uživatelské jméno.

en: Disallow username
cs: Nepovolit Uživatelské jméno

en: Prevent user from having a password containing their username.
cs: Zamezit uživatelům ve vytvoření hesla s uživatelským jménem.

en: Password must not contain the user's username.
cs: Heslo nesmí obsahovat uživatelské jméno.

en: Password must not contain their username
cs: Heslo nesmí obsahovat jejich uživatelské jméno

en: Your password contains your username.
cs: Vaše heslo obsahuje vaše uživatelské jméno.

en: Fail - @message
cs: Chyba – @message

en: The password does not satisfy the password policies.
cs: Heslo nesplňuje vyžadované zásady.

en: Password Policy settings
cs: Nastavení zásad pro hesla

en: Password Consecutive Characters Policy
cs: Zásada hesla Opakující se znaky

en: Sets up a consecutive characters constraint for passwords.
cs: Nastavit zásadu hesla pro za sebou se opakující znaky.

en: Consecutive characters
cs: Za sebou se opakující znaky

en: Your password has too many consecutive characters.
cs: Vaše heslo obsahuje příliš mnoho za sebou se opakujících znaků.

en: Minimum number of different character types the password must contain.
cs: Minimální množství odlišných typů znaků, které heslo musí obsahovat.

en: Password must contain at least @types types of characters from the following character types: lowercase letters, uppercase letters, digits, special characters.
cs: Heslo musí obsahovat minimálně @types typů znaků z následujících: malá písmena, velká písmena, číslovky, speciální znaky.

en: Select the minimum number of character types which must be found in a password. The four supported character types are given as: lowercase letters, uppercase letters, digits, special characters.
cs: Vyberte minimální množství typů znaků které musí být přítomné v heslu. Vybírejte z: malá písmena, velká písmena, číslovky, speciální znaky.

en: Password Characters of Type Policy
cs: Zásada Typy znaků pro heslo

en: Minimum characters of a particular type the password must contain.
cs: Minimální počet znaků určitého typu, které musí heslo obsahovat.

en: Your password has expired, please update it
cs: Platnost vašeho hesla vypršela, prosím aktualizujte jej.

en: Policy Constraints
cs: Zásady omezení
