Past Log (8.x-1.0-alpha3) - en to fr translation catalogue (41 entries)

en: Submit
fr: Soumettre

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Logging
fr: Journalisation

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Weight
fr: Poids

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Form ID
fr: Identifiant (ID) du formulaire

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Unknown
fr: Inconnu

en: User
fr: Utilisateur

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Error
fr: Erreur

en: Severity
fr: Importance

en: Warning
fr: Avertissement

en: Operation
fr: Opération

en: Threshold
fr: Seuil

en: Sort by
fr: Trier par

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Notice
fr: Information

en: Apply
fr: Appliquer

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Data key
fr: Données clés

en: Emergency
fr: Urgence

en: Alert
fr: Alerte

en: Critical
fr: Critique

en: Machine name: @name
fr: Nom système : @name

en: Exposed
fr: Exposé

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Actor
fr: Acteur

en: Master
fr: Principal

en: View profile
fr: Voir le profil

en: Event time
fr: Heure de l'événement
