Pathauto (8.x-1.0) - en to tr translation catalogue (79 entries)

en: Remove
tr: Kaldır

en: Language
tr: Dil

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: Enabled
tr: Etkin

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Label
tr: Etiket

en: Update
tr: Güncelle

en: Separator
tr: Ayraç

en: URL alias
tr: URL takma adları

en: Conditions
tr: Koşullar

en: Verbose
tr: Detaylı

en: Display alias changes (except during bulk updates).
tr: İsim değişikliklerini göster (toplu güncellemeler dışında)

en: Replace by separator
tr: Ayraç ile değiştir

en: Maximum alias length
tr: Takma adın (alias) ençok uzunluğu

en: Maximum component length
tr: En fazla bileşen uzunluğu

en: Update action
tr: Güncelleme eylemi

en: Strings to Remove
tr: Kaldırılacak kelimeler

en: Pathauto
tr: OtoYol

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
tr: Eklentilerin oluşturdukları içerik için otomatik olarak URL isimleri oluşturmasını sağlar.

en: Pattern
tr: Örüntü

en: Languages
tr: Diller

en: Period
tr: Nokta

en: Asterisk
tr: Yıldız

en: Relationship
tr: İlişki

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
tr: Otomatik olarak oluşturulan %original_alias varolan bir isim ile çakıştı. Yeni isim %alias olarak değiştirildi.

en: Delete aliases
tr: İsimleri sil

en: Automatic alias
tr: Otomatik isimlendirme

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
tr: Başlıklardaki kelimeleri ayırmak için kullanılan kelime. Bu, tüm boşluk ve noktalama işaretlerinin yerine kullanılacaktır. Ayraç olarak boşluk veya + karakterini kullanmak beklenmeyen sonuçlara yol açabilir.

en: Character case
tr: Büyük-küçük harf

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
tr: Bir şey yapma. Eski takma ad olduğu gibi kalsın.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
tr: Yeni bir takma ad oluştur. Eski adlandırma da işlevini sürdürsün.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
tr: Yeni bir takma ad oluştur. Eski adlandırmayı sil.

en: Transliterate prior to creating alias
tr: İsim oluşturmadan önce alfabeyi değiştir

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
tr: Yeni ismi, sadece ASCII-96 karakter kümesinde bulunan harf ve rakamları içerecek şekilde süz.

en: No action (do not replace)
tr: Bir şey yapma (değiştirme)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
tr: Tüm isimleri sil. Silinecek isim sayısı: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
tr: Tüm @label için isimleri sil. Silinecek isim sayısı: %count.

en: Delete aliases now!
tr: Takma adları sil!

en: All of your path aliases have been deleted.
tr: Tüm adres yolları silindi.

en: About
tr: Hakkında

en: Patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: Colon
tr: İki nokta

en: Comma
tr: Virgül

en: Semicolon
tr: Noktalı virgül

en: Uses
tr: Kullanım

en: Slash
tr: Bölü

en: Alias: @alias
tr: Takma ad: @alias

en: No alias
tr: Takma ad yok.

en: Punctuation
tr: Noktalama işaretleri

en: Broken
tr: Bozuk

en: Ampersand
tr: Ve işareti (&amp;)

en: Administer pathauto
tr: OtoYol yönetimi

en: Notify of Path Changes
tr: yol değişikliklerinden haberdar et

en: Update URL alias
tr: Yol ismini güncelle

en: Underscore
tr: Alt çizgi

en: Double quotation marks
tr: Çift tırnak işareti

en: Single quotation marks (apostrophe)
tr: Tek tırnak (kesme) işareti

en: Hyphen
tr: Tire

en: Vertical bar (pipe)
tr: Dikey çizgi

en: Left curly bracket
tr: Süslü sol parantez

en: Left square bracket
tr: Köşeli sol parantez

en: Right curly bracket
tr: Süslü sağ parantez

en: Right square bracket
tr: Köşeli sağ parantez

en: Plus sign
tr: Artı işareti

en: Equal sign
tr: Eşittir işareti

en: Percent sign
tr: Yüzde işareti

en: Caret
tr: İnceltme (şapka) işareti

en: Dollar sign
tr: Dolar işareti

en: Number sign (pound sign, hash)
tr: Sayı işareti

en: Exclamation mark
tr: Ünlem işareti

en: Left parenthesis
tr: Sol parantez

en: Right parenthesis
tr: Sağ parantez

en: Question mark
tr: Soru işareti

en: Less-than sign
tr: Küçüktür işareti

en: Greater-than sign
tr: Büyüktür işareti

en: Joined path
tr: Katılma yolu

en: Broken/Missing
tr: Bozuk/Eksik
