Pathauto (8.x-1.3) - en to sv translation catalogue (168 entries)

en: Remove
sv: Ta bort

en: Language
sv: Språk

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Weight
sv: Vikt

en: Settings
sv: Inställningar

en: Label
sv: Etikett

en: Update
sv: Uppdatera

en: Separator
sv: Avskiljare

en: URL alias
sv: URL-alias

en: Conditions
sv: Villkor

en: Verbose
sv: Detaljerad

en: Display alias changes (except during bulk updates).
sv: Visa ändringar av alias (förutom under massuppdateringar).

en: Replace by separator
sv: Ersätt med avskiljare

en: Maximum alias length
sv: Längsta längd för alias

en: Maximum component length
sv: Längsta längd för komponent

en: Update action
sv: Åtgärd för uppdatering

en: Strings to Remove
sv: Strängar att ta bort

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
sv: Tillhandahåller en mekanism för moduler att automatiskt generera alias för innehållstypen som de handhar.

en: Pattern
sv: Mönster

en: Languages
sv: Språk

en: Relationship
sv: Relation

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
sv: Det automatiskt genererade aliaset %original_alias hamnade i konflikt med ett existerande alias. Alias ändrades till %alias.

en: Delete aliases
sv: Radera alias

en: Automatic alias
sv: Automatiskt alias

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
sv: Tecken som används för att separera ord i titlar. Detta kommer ersätta alla mellanrum och skiljetecken. Används tecken som mellanslag eller + kan det orsaka oväntat resultat.

en: Character case
sv: Gemener eller versaler

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
sv: Gör inget. Lämna det gamla aliaset intakt.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
sv: Skapa ett nytt alias. Låt det befintliga aliaset fungera.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
sv: Skapa ett nytt alias. Radera det gamla.

en: Transliterate prior to creating alias
sv: Skriv om innan alias skapas

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
sv: Filtrerar det nya aliaset till endast bokstäver och siffror som finns i ASCII-96.

en: No action (do not replace)
sv: Ingen åtgärd (ersätt inte)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
sv: Radera alla alias. Antal alias som kommer att raderas: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
sv: Radera alla alias för @label. Antal alias som kommer att raderas: %count.

en: Delete aliases now!
sv: Radera alias nu!

en: All of your path aliases have been deleted.
sv: Alla dina URL-alias har raderats.

en: About
sv: Om

en: Patterns
sv: Mönster

en: Colon
sv: Kolon

en: Context definitions
sv: Definitioner för sammanhang

en: Comma
sv: Komma

en: Semicolon
sv: Semikolon

en: Uses
sv: Använder

en: Slash
sv: Snedstreck

en: No alias
sv: Inga alias

en: Punctuation
sv: Skiljetecken

en: Broken
sv: Trasig

en: Ampersand
sv: Tecknet &

en: Pathauto Settings
sv: Inställningar för Pathauto

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
sv: Vad skall Pathauto göra vid uppdatering av ett befintligt innehållsobjekt som redan har ett alias?

en: Reduce strings to letters and numbers
sv: Reducera strängar till bokstäver och siffror

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
sv: Ord att ta bort från URL-aliaset, separerade med kommatecken. Använd inte detta för att ta bort skiljetecken.

en: Choose aliases to delete
sv: Välj alias att ta bort

en: All aliases
sv: Alla alias

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
sv: <strong>Observera:</strong> det kommer ingen bekräftelse. Var säker på det du gör innan du klickar på knappen "Radera alias nu!".<br />Du kanske vill göra en backup på din databas och/eller tabellen "url_alias" innan du använder den här funktionen.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
sv: Ignorerar alias %alias då det är detsamma som den interna sökvägen.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
sv: Skapade nytt alias %alias för %source, som ersätter %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
sv: Skapade nytt alias %alias för %source.

en: Administer pathauto
sv: Administrera URL-alias

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
sv: Tillåter en användare att konfigurera mönster för automatiska alias och massradera URL-alias.

en: Notify of Path Changes
sv: Meddela om ändringar av sökvägar

en: Determines whether or not users are notified.
sv: Avgör huruvida användare meddelas eller ej.

en: Bulk updating URL aliases
sv: Massuppdaterar URL-alias

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
sv: Ett fel inträffade vid bearbetning av @operation med argument: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
sv[0]: Genererade 1 URL-alias.
sv[1]: Genererade @count URL-alias.

en: Update URL alias
sv: Uppdatera URL-alias

en: Underscore
sv: Understreck

en: No new URL aliases to generate.
sv: Inga nya URL-alias att generera.

en: Double quotation marks
sv: Dubbla citattecken

en: Single quotation marks (apostrophe)
sv: Enkla citattecken

en: Back tick
sv: Grav accent

en: Hyphen
sv: Bindestreck

en: Vertical bar (pipe)
sv: Lodrätt streck

en: Left curly bracket
sv: Vänster klammerparentes

en: Left square bracket
sv: Vänster hakparentes

en: Right curly bracket
sv: Höger klammerparentes

en: Right square bracket
sv: Höger hakparentes

en: Plus sign
sv: Plustecken

en: Equal sign
sv: Liktstecken

en: Percent sign
sv: Procenttecken

en: Caret
sv: Cirkumflex

en: Dollar sign
sv: Dollartecken

en: Number sign (pound sign, hash)
sv: Nummertecken (hash)

en: At sign
sv: Snabel-a

en: Exclamation mark
sv: Utropstecken

en: Left parenthesis
sv: Vänsterparentes

en: Right parenthesis
sv: Högerparentes

en: Question mark
sv: Frågetecken

en: Less-than sign
sv: Tecken för mindre än

en: Greater-than sign
sv: Tecken för större än

en: Backslash
sv: Omvänt snedstreck

en: Generate automatic URL alias
sv: Generera automatiska URL-alias

en: Uncheck this to create a custom alias below.
sv: Avmarkera detta för att skapa ett anpassat alias nedan.

en: Joined path
sv: Hopslagna sökvägar

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
sv: Matrisvärdena har var och en rensats av Pathauto och sen sammanfogats med snedstreck till en sträng som liknar en webbadress.

en: Selection criteria
sv: Kriterium för urval

en: Bulk generate
sv: Massgenerera

en: Broken/Missing
sv: Trasig/Saknas

en: Selection logic
sv: Logik för urval

en: Pattern type
sv: Typ av mönster

en: Delete options
sv: Alternativ för radering

en: All of your %label path aliases have been deleted.
sv: Alla dina sökvägsalias av typ %label har raderats.

en: See <a href=":pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
sv: Se <a href=":pathauto-help">hjälpen för Pathauto</a> för mer information.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
sv: Längsta längd att generera alias för. 100 är den rekommenderade längden. @max är den längsta möjliga längden.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
sv: Längsta textlängd för alla komponenter i aliaset (till exempel [titel]). 100 är den rekommenderade längden. @max är den längsta möjliga längden.

en: The <a href=":url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
sv: Inställningarna för <a href=":url">modulen Redirect</a> påverkar om en omdirigering skapas när ett alias raderas.

en: Considering installing the <a href=":url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
sv: Överväg att installera the <a href=":url">modulen Redirect</a> för att få omdirigeringar när dina alias ändras.

en: Uncheck this to create a custom alias below. <a href="@admin_link">Configure URL alias patterns.</a>
sv: Avmarkera detta för att skapa ett anpassat alias nedan. <a href="@admin_link">Konfigurera mönster för URL-alias.</a>

en: Selection condition
sv: Villkor för urval

en: Entity of type @type was not processed. It defines the following patterns: @patterns
sv: Objekt av typ @type behandlades inte. Den definierar följande mönster: @patterns

en: Unrecognized entity bundle @entity:@bundle was not processed. It defines the following patterns: @patterns
sv: Okänt objektpaket @entity:@bundle behandlades inte. Den definierar följande mönster: @patterns

en: Add Pathauto pattern
sv: Lägg till Pathauto-mönster

en: Pathauto pattern config
sv: Konfigurera mönster i Pathauto

en: Pathauto state
sv: Läge för Pathauto

en: Whether an automated alias should be created or not.
sv: Huruvida ett automatiskt alias skall skapas eller inte.

en: Pathauto pattern
sv: Mönster för Pathauto

en: Check to which types this pattern should be applied. Leave empty to allow any.
sv: Kryssa för vilka typer detta mönster ska tillämpas för. Lämna tomt för att tillåta vilket som helst.

en: Check to which languages this pattern should be applied. Leave empty to allow any.
sv: Kryssa för vilka språk detta mönster ska tillämpas för. Lämna tomt för att tillåta vilket som helst.

en: @label being aliased
sv: @label som får ett alias

en: Updated alias for %label @id.
sv: Uppdaterade alias för %label @id.

en: Updated 1 %label URL alias. | Updated @count %label URL aliases.
sv[0]: Uppdaterade 1 %label URL-alias.
sv[1]: Uppdaterade @count %label URL-aliases.

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the US-ASCII alphabet?
sv: När ett mönster innehåller vissa tecken (som de med accenter) skall Pathauto försöka transkribera dem till alfabetet US-ASCII?

en: This page provides a list of all patterns on the site and allows you to edit and reorder them.
sv: Den här sidan tillhandahåller en lista över alla mönster på webbplatsen och låter dig redigera och ordna om dem.

en: The %element-title is using the following invalid characters: @invalid-characters.
sv: %element-title använder följande ogiltiga tecken: @invalid-characters.

en: Convert token values to lowercase.
sv: Konvertera värden med ersättningssymboler till små bokstäver.

en: Are you sure you want to disable the pattern %label?
sv: Är du säker på att du vill inaktivera mönstret %label?

en: Disabled patterns are ignored when generating aliases.
sv: Inaktiverade mönster ignoreras vid generering av alias.

en: Disabled pattern %label.
sv: Inaktiverat mönster %label.

en: Are you sure you want to enable the pattern %label?
sv: Är du säker på att du vill aktivera mönstret %label?

en: Enabled pattern %label.
sv: Aktiverade mönster %label.

en: Update URL alias of an entity
sv: Uppdatera URL-alias för ett objekt

en: The Pathauto module provides a mechanism to automate the creation of <a href="path">path</a> aliases. This makes URLs more readable and helps search engines index content more effectively.  For more information, see the <a href=":online">online documentation for Pathauto</a>.
sv: Modulen Pathauto tillhandahåller en mekanism för att automatisera skapandet av alias för <a href="path">sökvägar</a>. Detta gör URL:er mer läsbara och hjälper sökmotorer att indexera innehåll mer effektivt. Mer information finns i <a href=":online">dokumentation online för Pathauto</a>.

en: Pathauto is accessed from the tabs it adds to the list of <a href=":aliases">URL aliases</a>.
sv: Pathauto nås från flikarna som det lägger till i listan med <a href=":aliases"> URL-alias</a>.

en: Creating Pathauto Patterns
sv: Skapar Pathauto-mönster

en: The <a href=":pathauto_pattern">"Patterns"</a> page is used to configure automatic path aliasing.  New patterns are created here using the <a href=":add_form">Add Pathauto pattern</a> button which presents a form to simplify pattern creation thru the use of <a href="token">available tokens</a>. The patterns page provides a list of all patterns on the site and allows you to edit and reorder them. An alias is generated for the first pattern that applies.
sv: Sidan <a href=":pathauto_pattern">"Mönster"</a> används för att konfigurera automatiska sökvägsalias. Nya mönster skapas här med knappen <a href=":add_form">Lägg till mönster för Pathauto</a> som presenterar ett formulär för att förenkla skapandet av mönster genom att använda <a href="token"> tillgängliga ersättningssymboler</a>. Mönstersidan innehåller en lista över alla mönster på webbplatsen och låter dig redigera och ordna om dem. Ett alias genereras för det första mönstret som det appliceras på.

en: The <a href=":settings">"Settings"</a> page is used to customize global Pathauto settings for automated pattern creation.
sv: Sidan <a href=":settings">"Inställningar"</a> används för att anpassa globala inställningar för Pathauto med automatiserat skapande efter mönster.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. You should enter a value that is the length of the "alias" column of the url_alias database table minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The recommended and default value is 100.
sv: Värdena <strong>längsta aliaslängd</strong> och <strong>längsta komponentlängd</strong> är 100 och har en begränsning på @max från Pathauto. Du måste ange ett värde som är längden på kolumnen "alias" i databasstabellen url_alias minus längden på alla strängar som kan läggas till i slutet av URL:en. Det rekommenderade och förvalda värdet är 100.

en: Bulk Generation
sv: Massgenerering

en: The <a href=":pathauto_bulk">"Bulk Generate"</a> page allows you to create URL aliases for items that currently have no aliases. This is typically used when installing Pathauto on a site that has existing un-aliased content that needs to be aliased in bulk.
sv: På sidan <a href=":pathauto_bulk">"Massgenerera"</a> kan du skapa URL-alias för objekt som för närvarande inte har några alias. Detta används vanligtvis när du installerar Pathauto på en webbplats som har befintligt innehåll utan alias som måste massgenereras.

en: Delete Aliases
sv: Radera alias

en: The <a href=":pathauto_delete">"Delete Aliases"</a> page allows you to remove URL aliases from items that have previously been assigned aliases using pathauto.
sv: På sidan <a href=":pathauto_delete">"Radera alias"</a> kan du ta bort URL-alias från objekt som tidigare har tilldelats alias med Pathauto.

en: You need to select a pattern type, then a pattern and filter, and a label. Additional types can be enabled on the <a href=":settings">Settings</a> page.
sv: Du måste välja en mönstertyp, sedan ett mönster och ett filter och en etikett. Ytterligare typer kan aktiveras på sidan <a href=":settings">Inställningar</a>.

en: Enabled entity types
sv: Aktiverade objekttyper

en: Enable to add a path field and allow to define alias patterns for the given type. Disabled types already define a path field themselves or currently have a pattern.
sv: Aktivera för att lägga till ett sökvägsfält och låta definiera aliasmönster för den angivna typen. Inaktiverade typer definierar redan ett sökvägsfält eller har för närvarande ett mönster.

en: Broken type
sv: Trasig typ

en: AliasType
sv: Typ av alias

en: Bulk generation can be used to generate URL aliases for items that currently have no aliases. This is typically used when installing Pathauto on a site that has existing un-aliased content that needs to be aliased in bulk.
sv: Massgenerering kan användas för att generera URL-alias för objekt som för närvarande inte har några alias. Detta används vanligtvis när du installerar Pathauto på en webbplats som har befintligt innehåll utan alias som måste massgenereras.

en: It can also be used to regenerate URL aliases for items that have an old alias and for which the Pathauto pattern has been changed.
sv: Det kan också användas för att generera URL-alias igen för objekt som har ett gammalt alias och för vilket mönstret i Pathauto har ändrats.

en: Note that this will only affect items which are configured to have their URL alias automatically set. Items whose URL alias is manually set are not affected.
sv: Observera att detta endast kommer att påverka objekt som är konfigurerade för att automatiskt ställa in deras URL-alias. Objekt vars URL-alias är inställt manuellt påverkas inte.

en: The %element-title doesn't allow the patterns ending with whitespace.
sv: %element-title tillåter inte mönstren som slutar med blanksteg.

en: Select the types of paths for which to generate URL aliases
sv: Välj vilken typ av sökvägar för vilka URL-alias skall genereras för

en: Select which URL aliases to generate
sv: Välj vilka URL-alias som skall genereras

en: Generate a URL alias for un-aliased paths only
sv: Generera enbart ett URL-alias för sökvägar som inte har något

en: <a href=":url">Pathauto settings</a> are set to ignore paths which already have a URL alias. You can only create URL aliases for paths having none.
sv: <a href=":url">Pathauto settings</a> är inställt på att ignorera sökvägar som redan har ett URL-alias. Du kan bara skapa URL-alias för sökvägar som inte har något.

en: Update the URL alias for paths having an old URL alias
sv: Uppdatera URL-alias för sökvägar som har ett gammalt URL-alias

en: Regenerate URL aliases for all paths
sv: Generera URL-alias igen för alla sökvägar

en: A short name to help you identify this pattern in the patterns list.
sv: Ett kort namn som hjälper dig att identifiera detta mönster i mönsterlistan.

en: Only delete automatically generated aliases
sv: Radera enbart automatiskt genererade alias

en: When checked, aliases which have been manually set are not affected by this mass-deletion.
sv: Om ikryssad påverkas inte alias som har ställts in manuellt av denna mass-radering.

en: Bulk deleting URL aliases
sv: Massraderar URL-alias

en: All of your automatically generated path aliases have been deleted.
sv: Alla dina automatiskt genererade sökvägsalias har raderats.

en: All of your automatically generated %label path aliases have been deleted.
sv: Alla dina automatiskt genererade sökvägsalias av typ %label har raderats.

en: Tokens that are safe to use and do not need to be cleaned.
sv: Ersättningstecken som är säkra att använda och som inte behöver rensas.

en: Safe tokens
sv: Säkra ersättningstecken

en: List of tokens that are safe to use in alias patterns and do not need to be cleaned. For example urls, aliases, machine names. Separated with a comma.
sv: Lista med ersättningstecken som är säkra att använda i aliasmönster och som inte behöver rensas. Till exempel webbadresser, alias, maskinnamn. Åtskilda med komma.

en: Pattern %label saved.
sv: Mönster %label sparades.
