Patternkit (9.1.0-beta9) - en to fr translation catalogue (64 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Language
fr: Langue

en: Presentation style
fr: Style de présentation

en: Enabled
fr: Activé

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Category
fr: Catégorie

en: Name
fr: Nom

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: Default
fr: Par défaut

en: Path
fr: Chemin

en: Media
fr: Média

en: here
fr: ici

en: Pattern
fr: Motif

en: Template
fr: Gabarit

en: Sort by
fr: Trier par

en: Browse
fr: Parcourir

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Schema
fr: Schéma

en: Changed
fr: Modifié

en: Apply
fr: Appliquer

en: Block description
fr: Description du bloc

en: Blocks
fr: Blocs

en: Token replacements
fr: Remplacements de jeton (token)

en: Offset
fr: Décalage

en: Data
fr: Données

en: Content language
fr: Langue du contenu

en: Patterns
fr: Motifs

en: Properties
fr: Propriétés

en: Are you sure you want to remove this item?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir retirer cet élément ?

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Dependencies
fr: Dépendances

en: Edit @title
fr: Modifier @title

en: Reusable
fr: Réutilisable

en: Presentation settings
fr: Paramètres de présentation

en: Hash
fr: Hachage

en: The block could not be saved.
fr: Le bloc n'a pas pu être enregistré.

en: Media type
fr: Type de média

en: Source entity type
fr: Type d'entité source

en: Source entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité source

en: @type %info has been created.
fr: %info (@type) a été créé(e).

en: @type %info has been updated.
fr: %info (@type) a été mis(e) à jour.

en: @type: added %info.
fr: @type : %info ajouté(e).

en: @type: updated %info.
fr: @type : %info mis(e) à jour.

en: The custom block ID.
fr: L'identifiant (ID) du bloc personnalisé.

en: The custom block UUID.
fr: L'identifiant universel unique (UUID) du bloc personnalisé.

en: The revision ID.
fr: L'identifiant (ID) de la version.

en: An error occurred while processing @operation with arguments: @args
fr: Une erreur est survenue lors de l'opération @operation avec les arguments : @args

en: The custom block language code.
fr: Le code de la langue du bloc personnalisé.

en: The time that the custom block was last edited.
fr: L'heure à laquelle le bloc personnalisé a été modifié pour la dernière fois.

en: Custom block ID
fr: Identifiant (ID) du bloc personnalisé

en: The log entry explaining the changes in this revision.
fr: L'entrée de journal expliquant les changements dans cette version.

en: A brief description of your block.
fr: Une brève description de votre bloc.

en: Text with text format
fr: Texte avec un format de texte

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
fr: %type : @message dans %function (ligne %line de %file).

en: This batch encountered an error.
fr: Ce traitement par lot a rencontré une erreur.

en: Processed @current of @total entity types.
fr: @current types d'entités sur @total traités.

en: A boolean indicating whether this block is reusable.
fr: Un booléen indiquant si ce bloc est réutilisable.

en: Serialized block
fr: Bloc sérialisé
