Payment (8.x-2.0-rc5) - en to fr translation catalogue (78 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Payer
fr: Débiteur

en: List
fr: Lister

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Currency
fr: Devise

en: Quantity
fr: Quantité

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Weight
fr: Poids

en: Delete configuration
fr: Supprimer la configuration

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: View
fr: Voir

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Unknown
fr: Inconnu

en: User
fr: Utilisateur

en: Configure
fr: Configurer

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Update status
fr: État des mises à jour

en: Message text
fr: Texte du message

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Amount
fr: Montant

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Payment
fr: Paiement

en: Payments
fr: Paiements

en: Basic
fr: Basique

en: Sort by
fr: Trier par

en: Pay
fr: Payer

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: %label has been deleted.
fr: %label a été supprimé.

en: Current status
fr: Statut actuel

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Payment method
fr: Mode de paiement

en: Changed
fr: Modifié

en: Total amount
fr: Montant total

en: Refund
fr: Remboursement

en: Complete
fr: Terminé

en: Apply
fr: Appliquer

en: Manage fields
fr: Gérer les champs

en: Unavailable
fr: Indisponible

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Offset
fr: Décalage

en: Destination URL
fr: URL de destination

en: Currency code
fr: Code de la devise

en: Payment methods
fr: Modes de paiement

en: Capture
fr: Capturer

en: Line items
fr: Eléments de commande

en: Bundle
fr: Type

en: Owner ID
fr: Identifiant (ID) de l'auteur

en: Parent ID
fr: Identifiant (ID) du  parent

en: Edit configuration
fr: Modifier la configuration

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Date and time
fr: Date et heure

en: Line item
fr: Élément de commande

en: Payment type
fr: Type de paiement

en: Manage display
fr: Gérer l'affichage

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Capture payment
fr: Effectuer la capture du paiement

en: Master
fr: Principal

en: Manage form display
fr: Gérer l'affichage du formulaire

en: Payment method type
fr: Type de méthode de paiement

en: Delete any payment
fr: Supprimer n'importe quel paiement

en: Delete own payments
fr: Supprimer ses propres paiements

en: Edit %label
fr: Modifier %label

en: Plugin configuration
fr: Configuration du plugin

en: Plugin ID
fr: Identifiant (ID) du plugin

en: Refund payment
fr: Rembourser le paiement

en: Duplicate %label
fr: Dupliquer %label
