Permissions by field (8.x-1.3) - en to uk translation catalogue (18 entries)

en: Value
uk: Значення

en: Public
uk: Загально-доступний

en: Access control
uk: Контроль доступу

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Default value
uk: Базове значення

en: Synchronization
uk: Синхронізація

en: About
uk: Про модуль

en: Public access
uk: Загальний доступ

en: Link label to the referenced entity
uk: Мітка посилання сутності за посиланням

en: Type of item to reference
uk: Тип об'єкту для посилання

en: Reference method
uk: Спосіб посилання

en: Placeholder: @placeholder
uk: Заповнювач: @placeholder

en: No placeholder
uk: Заповнювач відсутній

en: Autocomplete matching: @match_operator
uk: Збіг автодоповнення: @match_operator

en: Target UUID
uk: UUID мети

en: Entity reference selection plugin settings
uk: Налаштування плаґіну для вибору посилання на сутність

en: Textfield size: @size
uk: Розмір текстового поля: @size

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
uk: Максимальна кількість пропозицій автодоповнення.
