Pelias Field (1.0.0-beta2) - en to fr translation catalogue (21 entries)

en: Fields
fr: Champs

en: API Key
fr: Clé d'API

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: seconds
fr: secondes

en: No results found
fr: Aucun résultat trouvé

en: Performance Settings
fr: Paramètres de performance

en: Not configured
fr: Pas configuré

en: milliseconds
fr: millisecondes

en: Display format
fr: Format d'affichage

en: Custom template
fr: Gabarit personnalisé

en: Configured
fr: Configuré

en: API Settings
fr: Paramètres de l'API

en: Full address
fr: Adresse complète

en: Geographic
fr: Géographique

en: Data Sources
fr: Sources de données

en: Label only
fr: Seulement l'étiquette

en: Placeholder text
fr: Texte de substitution

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Placeholder: @placeholder
fr: Placeholder : @placeholder

en: Textfield size: @size
fr: Taille du champ texte : @size
