Pelias Field (1.0.0-beta5) - en to uk translation catalogue (21 entries)

en: Fields
uk: Поля

en: Maximum length
uk: Максимальна довжина

en: Latitude
uk: Широта

en: Longitude
uk: Довгота

en: Size of textfield
uk: Розмір текстового поля

en: seconds
uk: секунд(и)

en: No results found
uk: Нічого не знайдено

en: Performance Settings
uk: Параметри швидкодії

en: Not configured
uk: Не налаштовано

en: milliseconds
uk: мілісекунди

en: Display format
uk: Формат відображення

en: Custom template
uk: Власний шаблон

en: Configured
uk: Налаштовано

en: Test Connection
uk: Тестове з'єднання

en: Geographic
uk: Географічний

en: Label only
uk: Лише мітка

en: Searching...
uk: Пошук...

en: Placeholder text
uk: Текст заповнювача

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
uk: Текст, що буде показаний в полі до початку введення значення. Зазвичай це підказка з прикладом значення або короткий опис очікуваного формату.

en: Placeholder: @placeholder
uk: Заповнювач: @placeholder

en: Textfield size: @size
uk: Розмір текстового поля: @size
