persian_date (8.x-1.8) - en to ps translation catalogue (44 entries)

en: Sunday
ps: يکشنبه

en: Monday
ps: دوشنبه

en: Tuesday
ps: سه شنبه

en: Wednesday
ps: چهارشنبه

en: Thursday
ps: پنجشنبه

en: Friday
ps: جمعه

en: Saturday
ps: شنبه

en: Year
ps: کال

en: Month
ps: میاشت

en: Day
ps: ورځ

en: Hour
ps: ګړی

en: Minute
ps: دقيقه

en: Second
ps: دوهم

en: 1 minute
ps: ۱دقيقه

en: About
ps: په اړه

en: 5 minute
ps: ۵ دقيقه

en: 15 minute
ps: ۱۵دقيقه

en: 10 minute
ps: ۱۰دقيقه

en: 30 minute
ps: ۳۰ دقيقه

en: Year/Month/Day
ps: کال/میاشت/ورځ

en: Time type
ps: وخت بڼه

en: 24 hour time
ps: ۲۴ ساعته وخت

en: 12 hour time
ps: ۱۲ ساعته وخت

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
ps: یکشنبه

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
ps: دوشنبه

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
ps: سه شنبه

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
ps: چهارشنبه

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
ps: پنجشنبه

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
ps: جمعه

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
ps: شنبه

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
ps: یکشنبه

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
ps: دوشنبه

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
ps: سه شنبه

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
ps: چهارشنبه

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
ps: پنجشنبه

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
ps: جمعه

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
ps: شنبه

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
ps: یکشنبه

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Monday]
en: M
ps: دوشنبه

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Tuesday]
en: T
ps: سه شنبه

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
ps: چهارشنبه

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
ps: پنجشنبه

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
ps: جمعه

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Saturday]
en: S
ps: شنبه
