persian_date (8.x-2.0) - en to it translation catalogue (54 entries)

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Year
it: Anno

en: Month
it: Mese

en: Day
it: Giorno

en: Hour
it: Ora

en: Minute
it: Minuto

en: Second
it: Secondo

en: Select list
it: Elenco di selezione

en: 1 minute
it: 1 minuto

en: About
it: Informazioni

en: Date and time
it: Data e ora

en: 5 minute
it: 5 minuti

en: 15 minute
it: 15 minuti

en: Time increments
it: Incrementi di tempo

en: 10 minute
it: 10 minuti

en: 30 minute
it: 30 minuti

en: Format: %format. Leave blank to use the time of form submission.
it: Formato: %format. Per usare l'orario di invio del modulo, non compilare.

en: Date part order
it: Ordine elementi data

en: Month/Day/Year
it: Mese/Giorno/Anno

en: Day/Month/Year
it: Giorno/Mese/Anno

en: Year/Month/Day
it: Anno/Mese/Giorno

en: Time type
it: Tipo di ora

en: 24 hour time
it: Ora in formato 24 ore

en: 12 hour time
it: Ora in formato 12 ore

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
it: Dom

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
it: Lun

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
it: Mar

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
it: Mer

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
it: Gio

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
it: Ven

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
it: Sab

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
it: Do

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
it: Lu

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
it: Ma

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
it: Me

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
it: Gi

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
it: Ve

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
it: D

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Monday]
en: M
it: L

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Tuesday]
en: T
it: M

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
it: M

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
it: G

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
it: V

en: Datetime Timestamp
it: Timestamp Datetime

en: Date part order: @order
it: Ordine elementi data: @order

en: Time type: @time_type
it: Tipo di ora: @time_type

en: Time increments: @increment
it: Incrementi di tempo: @increment

en: Selected combination of day and month is not valid.
it: La combinazione selezionata di giorno e mese non è valida.
