persian_date (8.x-3.0) - en to my translation catalogue (38 entries)

en: Sunday
my: တနင်္ဂနွေနေ့

en: Monday
my: တနင်္လာနေ့

en: Tuesday
my: အင်္ဂါနေ့

en: Wednesday
my: ဗုဒ္ဓဟူးနေ့

en: Thursday
my: ကြာသပတေးနေ့

en: Friday
my: သောကြာနေ့

en: Saturday
my: စနေနေ့

en: Year
my: နှစ်

en: Month
my: လ

en: Day
my: ရက်စွဲ

en: Hour
my: နာရီ

en: Minute
my: မိနစ်

en: Second
my: ဒုတိယ

en: About
my: အကြောင်း

en: Date and time
my: နေ့ရက် နှင့် အချိန်

[ctx: ampm]
en: am
my: နံနက်

[ctx: ampm]
en: pm
my: ညနေ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
my: နွေ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
my: လာ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
my: ဂါ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
my: ဟူး

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
my: တေး

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
my: ကြာ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
my: နေ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
my: နွေ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
my: လာ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
my: ဂါ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
my: ဟူး

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
my: တေး

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
my: ကြာ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
my: နေ

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
my: တနင်္ဂနွေ

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Monday]
en: M
my: တနင်္လာ

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Tuesday]
en: T
my: အင်္ဂါ

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
my: ဗုဒ္ဓဟူး

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
my: ကြာသပတေး

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
my: သောကြာ

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Saturday]
en: S
my: စနေ
