persian_date (8.x-3.0) - en to ru translation catalogue (58 entries)

en: Sunday
ru: воскресенье

en: Monday
ru: понедельник

en: Tuesday
ru: вторник

en: Wednesday
ru: среда

en: Thursday
ru: четверг

en: Friday
ru: пятница

en: Saturday
ru: суббота

en: Year
ru: Год

en: Month
ru: Месяц

en: Day
ru: День

en: Hour
ru: Час

en: Minute
ru: Минута

en: Second
ru: Секунда

en: Select list
ru: Список выбора

en: 1 minute
ru: 1 минута

en: About
ru: Информация

en: Date and time
ru: Дата и время

[ctx: ampm]
en: am
ru: утра

[ctx: ampm]
en: pm
ru: вечера

en: 5 minute
ru: 5 минут

en: 15 minute
ru: 15 минут

en: Time increments
ru: Время увеличивается на

en: 10 minute
ru: 10 минут

en: 30 minute
ru: 30 минут

en: Format: %format. Leave blank to use the time of form submission.
ru: Формат: %format. Оставьте пустым, чтобы использовать время отправки формы.

en: Date part order
ru: Последовательность частей даты

en: Month/Day/Year
ru: Месяц/День/Год

en: Day/Month/Year
ru: День/Месяц/Год

en: Year/Month/Day
ru: Год/Месяц/День

en: Time type
ru: Тип времени

en: 24 hour time
ru: 24 часовое время

en: 12 hour time
ru: 12 часовое время

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
ru: Вск

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
ru: Пнд

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
ru: Втр

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
ru: Срд

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
ru: Чтв

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
ru: Птн

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
ru: Сбт

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
ru: Вс

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
ru: Пн

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
ru: Вт

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
ru: Ср

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
ru: Чт

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
ru: Пт

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
ru: Сб

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
ru: В

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Monday]
en: M
ru: П

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Tuesday]
en: T
ru: В

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
ru: С

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
ru: Ч

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
ru: П

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Saturday]
en: S
ru: С

en: Datetime Timestamp
ru: Дата и время

en: Date part order: @order
ru: Последовательность частей даты: @order

en: Time type: @time_type
ru: Тип времени: @time_type

en: Time increments: @increment
ru: Интервалы увеличения времени: @increment

en: Selected combination of day and month is not valid.
ru: Выбранная комбинация дня и месяца недопустима.
