persian_date (8.x-3.1) - en to ta translation catalogue (51 entries)

en: Sunday
ta: ஞாயிறு

en: Monday
ta: திங்கள்

en: Tuesday
ta: செவ்வாய்

en: Wednesday
ta: புதன்

en: Thursday
ta: வியாழன்

en: Friday
ta: வெள்ளி

en: Saturday
ta: சனி

en: Year
ta: வருடம்

en: Month
ta: மாதம்

en: Day
ta: நாள்

en: Hour
ta: மணி

en: Minute
ta: நிமிடம்

en: Second
ta: வினாடி

en: Select list
ta: தெரிவு பட்டியல்

en: 1 minute
ta: 1 நிமிடம்

en: About
ta: பற்றி

en: Date and time
ta: நாள் நேரம்

[ctx: ampm]
en: am
ta: காலை

[ctx: ampm]
en: pm
ta: மாலை

en: 5 minute
ta: 5 நிமிடம்

en: 15 minute
ta: 15 நிமிடம்

en: 10 minute
ta: 10 நிமிடம்

en: 30 minute
ta: 30 நிமிடம்

en: AM/PM
ta: முப/பிப

en: Month/Day/Year
ta: மாதம்/நாள்/ஆண்டு

en: Day/Month/Year
ta: நாள்/மாதம்/ஆண்டு

en: Year/Month/Day
ta: ஆண்டு/மாதம்/நாள்

en: 24 hour time
ta: 24 மணி நேரம்

en: 12 hour time
ta: 12 மணி நேரம்

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
ta: ஞாயி

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
ta: திங்

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
ta: செவ்

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
ta: புதன்

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
ta: வியா

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
ta: வெள்

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
ta: சனி

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
ta: ஞா

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
ta: திங்

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
ta: செவ்

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
ta: புத

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
ta: வியா

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
ta: வெள்

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
ta: ச

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
ta: ஞா

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Monday]
en: M
ta: தி

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Tuesday]
en: T
ta: செ

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
ta: பு

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
ta: வி

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
ta: வெ

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Saturday]
en: S
ta: ச

en: Datetime Timestamp
ta: நாள்நேரம் நேரமுத்திரை
