Persian Date for Drupal 8 (8.x-3.11) - en to de translation catalogue (50 entries)

en: Sunday
de: Sonntag

en: Monday
de: Montag

en: Tuesday
de: Dienstag

en: Wednesday
de: Mittwoch

en: Thursday
de: Donnerstag

en: Friday
de: Freitag

en: Saturday
de: Samstag

en: Year
de: Jahr

en: Month
de: Monat

en: Day
de: Tag

en: Hour
de: Stunde

en: Second
de: Sekunde

en: Select list
de: Auswahlliste

en: 1 minute
de: 1 Minute

en: About
de: Über

en: Date and time
de: Datum und Uhrzeit

[ctx: ampm]
en: am
de: vormittags

[ctx: ampm]
en: pm
de: nachmittags

en: 5 minute
de: 5 Minuten

en: 15 minute
de: 15 Minuten

en: Time increments
de: Zeitschritte

en: 10 minute
de: 10 Minuten

en: 30 minute
de: 30 Minuten

en: Format: %format. Leave blank to use the time of form submission.
de: Format: %format. Leer lassen, um den Zeitpunkt des Speicherns zu verwenden.

en: Date part order
de: Reihenfolge der Datums-Elemente

en: Month/Day/Year
de: Monat/Tag/Jahr

en: Day/Month/Year
de: Tag/Monat/Jahr

en: Year/Month/Day
de: Jahr/Monat/Tag

en: Time type
de: Zeit-Typ

en: 24 hour time
de: 24-Stunden Format

en: 12 hour time
de: 12-Stunden Format

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
de: So

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
de: Mo

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
de: Di

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
de: Mi

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
de: Do

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
de: Fr

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
de: Sa

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
de: So

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
de: Di

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
de: Mi

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
de: Do

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Tuesday]
en: T
de: D

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
de: M

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
de: D

en: Datetime Timestamp
de: Zeitstempel im Datetime Format

en: Date part order: @order
de: Reihenfolge des Datum-Elements: @order

en: Time type: @time_type
de: Zeittyp: @time_type

en: Time increments: @increment
de: Zeitabstufung: @increment

en: Selected combination of day and month is not valid.
de: Die ausgewählte Kombination von Tag und Monat ist nicht gültig.
