Persian Date for Drupal 8 (8.x-3.11) - en to nl translation catalogue (54 entries)

en: Sunday
nl: zondag

en: Monday
nl: maandag

en: Tuesday
nl: dinsdag

en: Wednesday
nl: woensdag

en: Thursday
nl: donderdag

en: Friday
nl: vrijdag

en: Saturday
nl: zaterdag

en: Year
nl: Jaar

en: Month
nl: Maand

en: Day
nl: Dag

en: Hour
nl: Uur

en: Minute
nl: Minuut

en: Second
nl: Seconde

en: Select list
nl: Selectielijst

en: 1 minute
nl: 1 minuut

en: About
nl: Over

en: Date and time
nl: Datum en tijd

en: 5 minute
nl: 5 minuten

en: 15 minute
nl: 15 minuten

en: Time increments
nl: Tijdsinterval

en: 10 minute
nl: 10 minuten

en: 30 minute
nl: 30 minuten

en: Format: %format. Leave blank to use the time of form submission.
nl: Notatie: %format. Laat dit leeg om het tijdstip
    van indienen te gebruiken.

en: Date part order
nl: Datum-onderdeelvolgorde

en: Month/Day/Year
nl: Maand/Dag/Jaar

en: Day/Month/Year
nl: Dag/Maand/Jaar

en: Year/Month/Day
nl: Jaar/Maand/Dag

en: Time type
nl: Tijdstype

en: 24 hour time
nl: 24-uursnotatie

en: 12 hour time
nl: 12-uursnotatie

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
nl: zo

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
nl: ma

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
nl: di

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
nl: wo

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
nl: do

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
nl: vr

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
nl: za

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
nl: zo

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
nl: ma

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
nl: di

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
nl: wo

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
nl: do

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
nl: vr

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
nl: za

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
nl: Z

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Tuesday]
en: T
nl: D

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
nl: D

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
nl: V

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Saturday]
en: S
nl: Z

en: Datetime Timestamp
nl: Datum tijdstip

en: Date part order: @order
nl: Datum-onderdeelvolgorde: @order

en: Time type: @time_type
nl: Tijdtype: @time_type

en: Time increments: @increment
nl: Tijdstappen: @increment

en: Selected combination of day and month is not valid.
nl: De geselecteerde combinatie van dag en maand zijn niet geldig.
