Persian Date for Drupal 8 (8.x-3.14) - en to el translation catalogue (53 entries)

en: Sunday
el: Κυριακή

en: Monday
el: Δευτέρα

en: Tuesday
el: Τρίτη

en: Wednesday
el: Τετάρτη

en: Thursday
el: Πέμπτη

en: Friday
el: Παρασκευή

en: Saturday
el: Σάββατο

en: Year
el: Έτος

en: Month
el: Μήνας

en: Day
el: Ημέρα

en: Hour
el: Ώρα

en: Minute
el: Λεπτό

en: Second
el: Δευτερόλεπτο

en: Select list
el: Λίστα επιλογής

en: 1 minute
el: 1 λεπτό

en: About
el: Περί

en: Date and time
el: Ημερομηνία και ώρα

[ctx: ampm]
en: am
el: πμ

[ctx: ampm]
en: pm
el: μμ

en: 5 minute
el: 5 λεπτά

en: 15 minute
el: 15 λεπτά

en: 10 minute
el: 10 λεπτά

en: 30 minute
el: 30 λεπτά

en: AM/PM
el: ΠΜ/ΜΜ

en: Format: %format. Leave blank to use the time of form submission.
el: Μορφότυπος: %format. Αφήστε κενό εάν θέλετε να χρησιμοποιήσετε την ώρα υποβολής της φόρμας.

en: Month/Day/Year
el: Μήνας/Ημέρα/Έτος

en: Day/Month/Year
el: Ημέρα/Μήνας/Έτος

en: Year/Month/Day
el: Έτος/Μήνας/Ημέρα

en: Time type
el: Τύπος ώρας

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
el: Κυρ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
el: Δευ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
el: Τρι

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
el: Τετ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
el: Πεμ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
el: Παρ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
el: Σαβ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
el: Κυ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
el: Δε

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
el: Τρ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
el: Τε

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
el: Πε

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
el: Πα

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
el: Σα

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
el: Κ

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Monday]
en: M
el: Δ

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Tuesday]
en: T
el: Τ

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
el: Τ

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
el: Π

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
el: Π

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Saturday]
en: S
el: Σ

en: Datetime Timestamp
el: Χρονική σήμανση ημερομηνίας και ώρας

en: Time type: @time_type
el: Τύπος ώρας: @time_type

en: Selected combination of day and month is not valid.
el: Ο επιλεγμένος συνδυασμός ημέρας και μήνα δεν είναι έγκυρος.
