Persian Date for Drupal 8 (8.x-3.5) - en to be translation catalogue (46 entries)

en: Sunday
be: нядзеля

en: Monday
be: панядзелак

en: Tuesday
be: аўторак

en: Wednesday
be: серада

en: Thursday
be: чацьвер

en: Friday
be: пятніца

en: Saturday
be: субота

en: Year
be: Год

en: Month
be: Месяц

en: Day
be: Дзень

en: Hour
be: Гадзіна

en: Minute
be: Хвіліна

en: Second
be: Секунда

en: Select list
be: Выпадаючы спіс

en: 1 minute
be: 1 хвіліна

en: About
be: Аб

en: Date and time
be: Дата і час

[ctx: ampm]
en: am
be: am
    у кантэксце: ampm

[ctx: ampm]
en: pm
be: pm
    у кантэксце: ampm

en: 5 minute
be: 5 хвілін

en: 15 minute
be: 15 хвілін

en: Time increments
be: Часавыя прырашчэнні

en: 10 minute
be: 10 хвілін

en: 30 minute
be: 30 хвілін

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
be: Нядз

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
be: Пан

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
be: Аўт

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
be: Сер

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
be: Чцв

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
be: Пятн

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
be: Суб

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
be: Нд

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
be: Пн

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
be: Аў

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
be: Ср

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
be: Чц

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
be: Пт

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
be: Сб

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
be: Нд

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Monday]
en: M
be: П

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Tuesday]
en: T
be: А

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
be: С

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
be: Ч

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
be: П

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Saturday]
en: S
be: С

en: Selected combination of day and month is not valid.
be: Абранае спалучэнне дню і месяцу не няправільнае.
