Persian Date for Drupal 8 (8.x-3.9) - en to da translation catalogue (49 entries)

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Year
da: År

en: Month
da: Måned

en: Day
da: Dag

en: Hour
da: Time

en: Minute
da: Minut

en: Second
da: Sekund

en: Select list
da: Valgliste

en: 1 minute
da: 1 minut

en: About
da: Om

en: Date and time
da: Dato og tid

en: 5 minute
da: 5 minutter

en: 15 minute
da: 15 minutter

en: Time increments
da: Tidsintervaller

en: 10 minute
da: 10 minutter

en: 30 minute
da: 30 minutter

en: Format: %format. Leave blank to use the time of form submission.
da: Format: %format. Lad feltet stå tomt for at bruge oprettelsestidspunktet.

en: Date part order
da: Rækkefølge af datoelementer

en: Month/Day/Year
da: Måned/Dag/År

en: Day/Month/Year
da: Dag/Måned/År

en: Year/Month/Day
da: År/Måned/Dag

en: Time type
da: Tidstype

en: 24 hour time
da: 24 timer

en: 12 hour time
da: 12 timer

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
da: Søn

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
da: Man

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
da: Tir

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
da: Ons

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
da: Tor

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
da: Fre

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
da: Lør

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
da: Sø

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
da: Ma

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
da: Ti

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
da: On

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
da: To

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
da: Lø

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
da: O

en: Datetime Timestamp
da: Datetime tidsstempel

en: Date part order: @order
da: Rækkefølge af datoelementer: @order

en: Time type: @time_type
da: Tidstype: @time_type

en: Time increments: @increment
da: Tidsintervaller: @increment

en: Selected combination of day and month is not valid.
da: Den valgte kombination af dag og måned er ikke korrekt.
