Persian Date for Drupal 8 (8.x-4.0) - en to pt translation catalogue (47 entries)

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda

en: Tuesday
pt: Terça

en: Wednesday
pt: Quarta

en: Thursday
pt: Quinta

en: Friday
pt: Sexta

en: Saturday
pt: Sábado

en: Year
pt: Ano

en: Month
pt: Mês

en: Day
pt: Dia

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: 1 minute
pt: 1 minuto

en: About
pt: Sobre

en: Date and time
pt: Data e hora

en: 5 minute
pt: 5 minutos

en: 15 minute
pt: 15 minutos

en: 10 minute
pt: 10 minutos

en: 30 minute
pt: 30 minutos

en: Format: %format. Leave blank to use the time of form submission.
pt: Formato: %format. Deixe em branco para utilizar a hora da submissão do formulário.

en: Month/Day/Year
pt: Mês/Dia/Ano

en: Day/Month/Year
pt: Dia/Mês/Ano

en: Year/Month/Day
pt: Ano/Mês/Dia

en: 24 hour time
pt: 24 horas

en: 12 hour time
pt: 12 horas

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
pt: Dom

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
pt: Seg

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
pt: Ter

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
pt: Qua

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
pt: Qui

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
pt: Sex

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
pt: Sáb

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
pt: Do

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
pt: 2a

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
pt: 3a

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
pt: 4a

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
pt: 5a

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
pt: 6a

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
pt: D

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Monday]
en: M
pt: S

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
pt: Q

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
pt: Q

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
pt: S

en: Time increments: @increment
pt: Incrementos de tempo: @increment

en: Selected combination of day and month is not valid.
pt: A combinação selecionada de dia e mês não é válida.
