Persian Date for Drupal 8 (8.x-4.0) - en to ro translation catalogue (51 entries)

en: Sunday
ro: Duminică

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marți

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Year
ro: Anul

en: Month
ro: Lună

en: Day
ro: Zi

en: Hour
ro: Oră

en: Minute
ro: Minut

en: Second
ro: Secundă

en: Select list
ro: Listă selecție

en: 1 minute
ro: 1 minut

en: About
ro: Despre

en: Date and time
ro: Data și timp

en: Time increments
ro: Intervale de timp

en: Format: %format. Leave blank to use the time of form submission.
ro: Format: %format. Lăsați necompletat pentru a utiliza timpul de trimitere a formularului.

en: Date part order
ro: Ordinea părților din dată

en: Month/Day/Year
ro: Lună/Zi/An

en: Day/Month/Year
ro: Zi/Lună/An

en: Year/Month/Day
ro: An/Lună/Zi

en: Time type
ro: Tipul de timp

en: 24 hour time
ro: 24 ore

en: 12 hour time
ro: 12 ore

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
ro: Du

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
ro: Lu

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
ro: Ma

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
ro: Mi

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
ro: Jo

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
ro: Vi

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
ro: Sâ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
ro: Du

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
ro: Lu

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
ro: Ma

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
ro: Mi

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
ro: Jo

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
ro: Vi

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
ro: Sâ

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
ro: D

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Monday]
en: M
ro: L

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Tuesday]
en: T
ro: M

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
ro: M

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
ro: J

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
ro: V

en: Datetime Timestamp
ro: Amprenta de timp pentru dată și oră

en: Date part order: @order
ro: Ordinea părții din dată: @order

en: Time type: @time_type
ro: Tipul de timp: @time_type

en: Time increments: @increment
ro: Increment timp: @increment

en: Selected combination of day and month is not valid.
ro: Combinația selectată pentru zi și lună nu este validă.
