Persian Date for Drupal 8 (8.x-4.0) - en to uk translation catalogue (58 entries)

en: Sunday
uk: неділя

en: Monday
uk: понеділок

en: Tuesday
uk: вівторок

en: Wednesday
uk: середа

en: Thursday
uk: четвер

en: Friday
uk: п'ятниця

en: Saturday
uk: субота

en: Year
uk: Рік

en: Month
uk: Місяць

en: Day
uk: День

en: Hour
uk: Година

en: Minute
uk: Хвилина

en: Second
uk: Другий

en: Select list
uk: Список вибору

en: 1 minute
uk: 1 хвилина

en: About
uk: Про модуль

en: Date and time
uk: Дата та час

[ctx: ampm]
en: am
uk: ранку

[ctx: ampm]
en: pm
uk: вечора

en: 5 minute
uk: 5 хвилин

en: 15 minute
uk: 15 хвилин

en: Time increments
uk: Проміжки зростання часу

en: 10 minute
uk: 10 хвилин

en: 30 minute
uk: 30 хвилин

en: Format: %format. Leave blank to use the time of form submission.
uk: Формат: %format. Залиште порожнім для використання часу зберігання форми.

en: Date part order
uk: Послідовність складових дати

en: Month/Day/Year
uk: Місяць/День/Рік

en: Day/Month/Year
uk: День/Місяць/Рік

en: Year/Month/Day
uk: Рік/Місяць/День

en: Time type
uk: Тип часу

en: 24 hour time
uk: 24 годинний

en: 12 hour time
uk: 12 годинний

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
uk: нд

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
uk: пн

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
uk: вт

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
uk: ср

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
uk: чт

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
uk: пт

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
uk: сб

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
uk: нд

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
uk: пн

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
uk: вт

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
uk: ср

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
uk: чт

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
uk: пт

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
uk: сб

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
uk: Н

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Monday]
en: M
uk: П

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Tuesday]
en: T
uk: В

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
uk: С

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
uk: Ч

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
uk: П

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Saturday]
en: S
uk: С

en: Datetime Timestamp
uk: Мітка часу

en: Date part order: @order
uk: Послідовність складових дати: @order

en: Time type: @time_type
uk: Тип часу: @time_type

en: Time increments: @increment
uk: Проміжки збільшення часу: @increment

en: Selected combination of day and month is not valid.
uk: Вибрана комбінація дня і місяця неприпустима.
