Phone Label (1.0.0-alpha2) - en to de translation catalogue (11 entries)

en: Title
de: Titel

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Number
de: Zahl

en: Required
de: Erforderlich

en: Label
de: Beschriftung

en: Phone number
de: Telefonnummer

en: Placeholder
de: Platzhalter

en: Field types
de: Feldtypen

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
de: Text, der bis zur Eingabe eines Wertes im Feld angezeigt wird. Dies ist üblicherweise ein Beispiel für das erwartete Format oder eine kurze Beschreibung.

en: Telephone number
de: Telefonnummer

en: This field stores a telephone number in the database.
de: Dieses Feld speichert eine Telefonnummer in der Datenbank.
