Phone Label (1.1.0) - en to pt translation catalogue (12 entries)

en: Title
pt: Título

en: Disabled
pt: Desativado

en: Number
pt: Número

en: Required
pt: Obrigatório

en: Label
pt: Rótulo

en: Optional
pt: Opcional

en: Phone number
pt: Telefone

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Field types
pt: Tipos de campo

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
pt: Texto que será mostrado dentro do campo até que um valor seja inserido. Esta dica é geralmente um valor de exemplo ou uma breve descrição do formato esperado.

en: Telephone number
pt: Número de telefone

en: This field stores a telephone number in the database.
pt: Este campo armazena um número de telefone no banco de dados.
