Phone Label (1.1.0) - en to uk translation catalogue (12 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Number
uk: Число

en: Required
uk: Обов’язкове

en: Label
uk: Мітка

en: Optional
uk: Необов'язкове

en: Phone number
uk: Номер телефону

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Field types
uk: Типи полів

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
uk: Текст, що буде показаний в полі до початку введення значення. Зазвичай це підказка з прикладом значення або короткий опис очікуваного формату.

en: Telephone number
uk: Телефонний номер

en: This field stores a telephone number in the database.
uk: Це поле зберігає у базі даних телефонний номер.
