PhoneNumber (1.0.0-alpha2) - en to ru translation catalogue (40 entries)

en: None
ru: Нет

en: Country
ru: Страна

en: Types
ru: Типы

en: Required
ru: Обязательно

en: Format
ru: Формат

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Mobile
ru: Мобильный

en: Not installed
ru: Не установлено

en: Optional
ru: Необязательно

en: Phone number
ru: Номер телефона

en: seconds
ru: секунд

en: Countries
ru: Страны

en: API key
ru: API-ключ

en: Installed
ru: Установлено

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Extension
ru: Расширение

en: Country code
ru: Код страны

en: Pager
ru: Постраничный навигатор

en: Resend
ru: Отправить повторно

en: About
ru: Информация

en: Light
ru: Светлая

en: Allowed countries
ru: Разрешить страны

en: Country name
ru: Название страны

en: Uses
ru: Использование

en: Enable validation
ru: Включить проверку

en: Verification
ru: Подтверждение

en: Verified
ru: Проверено

en: Emergency
ru: Аварийная

en: Unique
ru: Уникальный

en: Field types
ru: Типы полей

en: Default country
ru: Страна по умолчанию

en: Dark
ru: Темный

en: Storage settings
ru: Настройки хранилища

en: Link using text: @title
ru: Ссылка с использованием текста: @title

en: Verification Code
ru: Проверочный код

en: Placeholder: @placeholder
ru: Заполнитель: @placeholder

en: No placeholder
ru: Нет заполнителя

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the telephone field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
ru: <em>Настройки</em> и <em>дисплей</em> телефонного поля можно настроить отдельно. См. <a href=":field_ui">справку по пользовательскому интерфейсу поля</a> для получения дополнительной информации о том, как управлять полями и их отображением.

en: Send verification code
ru: Отправить проверочный код

en: The phone number %phone is not valid.
ru: Номер телефона %phone некорректен.
