PhoneNumber (1.0.0-beta1) - en to it translation catalogue (30 entries)

en: None
it: Nessuno

en: Country
it: Paese

en: Types
it: Tipi

en: Required
it: Obbligatorio

en: Format
it: Formato

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Not installed
it: Non installato

en: Optional
it: Opzionale

en: Phone number
it: Telefono

en: seconds
it: secondi

en: Countries
it: Paesi

en: Installed
it: Installato

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Extension
it: Estensione

en: Country code
it: Prefisso internazionale

en: Pager
it: Paginazione

en: About
it: Informazioni

en: Light
it: Chiaro

en: Country name
it: Nome della nazione

en: Uses
it: Usa

en: Emergency
it: Emergenza

en: Unique
it: Univoco

en: Field types
it: Tipi di campo

en: Default country
it: Paese predefinito

en: Dark
it: Scuro

en: Storage settings
it: Impostazioni archiviazione

en: Link using text: @title
it: Collegamento mediante il testo: @title

en: Placeholder: @placeholder
it: Segnaposto: @placeholder

en: No placeholder
it: Nessun segnaposto

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the telephone field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
it: Le <em>impostazioni</em> e la <em>visualizzazione</em> del campo telefono possono essere configurati separatamente. Leggere <a href=":field_ui">l'aiuto di Field UI</a> per ulteriori informazioni su come gestire i campi e la loro visualizzazione.
