PhoneNumber (1.0.0-beta1) - en to fr translation catalogue (36 entries)

en: None
fr: Aucun(e)

en: Country
fr: Pays

en: Required
fr: Requis

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Not installed
fr: Non installé

en: Optional
fr: Facultatif

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone

en: seconds
fr: secondes

en: Countries
fr: Pays

en: API key
fr: Clé d'API

en: Installed
fr: Installé

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Show flags
fr: Montrer les drapeaux

en: Country code
fr: Code pays

en: Pager
fr: Pagination

en: Resend
fr: Renvoyer

en: About
fr: À propos

en: Light
fr: Léger

en: Country name
fr: Nom du pays

en: Uses
fr: Utilisations

en: Verification
fr: Vérification

en: Verify
fr: Vérifier

en: Verified
fr: Vérifié

en: Emergency
fr: Urgence

en: Field types
fr: Types de champs

en: Default country
fr: Pays par défaut

en: Modern
fr: Moderne

en: Dark
fr: Sombre

en: Storage settings
fr: Paramètres de stockage

en: Link using text: @title
fr: Lier en utilisant le texte : @title

en: Soft
fr: Doux

en: Placeholder: @placeholder
fr: Placeholder : @placeholder

en: No placeholder
fr: Aucun placeholder

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the telephone field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
fr: Les <em>paramètres</em> et l'<em>affichage</em> du champ téléphone peuvent être configurés séparément. Voir l'<a href=":field_ui">aide de Field UI</a> pour plus d'informations sur la gestion des champs et de leur affichage.

en: Advanced elements
fr: Éléments avancés

en: @number is not a valid phone number.
fr: @number n'est pas un numéro de téléphone valide.
