Album Photos (6.0.0-beta2) - en to pt translation catalogue (125 entries)

en: photos
pt: fotos

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Images
pt: Imagens

en: Image size
pt: Tamanho da imagem

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Comments
pt: Comentários

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Last updated
pt: Última atualização

en: Edit
pt: Editar

en: Size
pt: Tamanho

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: Display settings
pt: Opções de exibição

en: Password
pt: Senha

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Default
pt: Padrão

en: Open
pt: Aberto

en: Album
pt: Álbum

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Ver

en: Display
pt: Exibição

en: Updated
pt: Atualizado

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Advanced search
pt: Busca avançada

en: Upload
pt: Carregar

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: All
pt: Tudo

en: Page
pt: Página

en: Roles
pt: Papéis

en: Comment
pt: Comentário

en: Comment ID
pt: ID do comentário

en: Published
pt: Publicado

en: File ID
pt: ID do arquivo

en: Photos
pt: Fotos

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Advanced
pt: Avançado

en: Desc
pt: Decrescente

en: next
pt: próximo

en: Directory
pt: Diretório

en: Do not display
pt: Não exibir

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Authored on
pt: Escrito em

en: Source
pt: Fonte

en: published
pt: publicado

en: Languages
pt: Idiomas

en: Limit
pt: Limite

en: Image sizes
pt: Tamanhos de imagem

en: Global Settings
pt: Configurações globais

en: Changed
pt: Alterado

en: previous
pt: anterior

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: not published
pt: não publicado

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Apply
pt: Aplicar

en: Source field
pt: Campo de origem

en: Manage fields
pt: Gerenciar campos

en: Grid
pt: Grade

en: Image title
pt: Título da imagem

en: Images per page
pt: Imagens por página

en: Rearrange
pt: Rearranjar

en: Sort
pt: Ordenar

en: Pager
pt: Paginador

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Containing any of the words
pt: Contendo qualquer uma dessas palavras

en: Containing the phrase
pt: Com a frase

en: Containing none of the words
pt: Sem nenhuma dessas palavras

en: Content ranking
pt: Ranking do conteúdo

en: Factor
pt: Fator

en: Nevermind
pt: Deixa pra lá

en: Cache cleared.
pt: Os caches foram limpos.

en: Display type
pt: Tipo de exibição

en: Maximum image resolution
pt: Resolução máxima de imagem

en: Access type
pt: Tipo de acesso

en: Finished with an error.
pt: Finalizado com erro.

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
pt: Fazer uma busca com os dois termos usando <strong>OU</strong>. Por exemplo: <strong>gatos OU cachorros</strong>.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Image file ID
pt: ID do arquivo de imagem

en: - All -
pt: - Todos -

en: Add photo
pt: Adicionar Imagem

en: Published status
pt: Status

en: Manage display
pt: Gerenciar exibição

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Edit @title
pt: Editar @title

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: Use absolute link (begins with "http://")
pt: Use link absoluto (links que começam com "http://")

en: Link image to
pt: Linkar imagem para

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Manage form display
pt: Gerenciar exibição de formulário

en: View modes
pt: Modos de exibição

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
pt: Sua pesquisa usou expressões AND/OR em excesso. Somente os primeiros @count termos foram incluídos nesta pesquisa.

en: Privacy settings
pt: Configurações de privacidade

en: Field map
pt: Mapa de campo

en: Influence
pt: Influência

en: Influence is a numeric multiplier used in ordering search results. A higher number means the corresponding factor has more influence on search results; zero means the factor is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
pt: Influência é um multiplicador numérico usado na ordenação de resultados de busca. Um número maior significa que o fator correspondente tem mais influência nos resultados de busca; zero significa que o fator é ignorado. Mudar esses números não requer que o índice de busca seja reconstruído. Mudanças tem efeito imediatamente.

en: Whether a new revision should be created by default
pt: Define se uma nova revisão deve ser criada por padrão

en: Search result highlighting input
pt: Resultado da pesquisa destacando a entrada

en: Influence of '@title'
pt: Influência de '@title'

en: Submitted by @author_name on @date
pt: Enviado por @author_name em @date

en: You must include at least one keyword to match in the content, and punctuation is ignored. | You must include at least one keyword to match in the content. Keywords must be at least @count characters, and punctuation is ignored.
pt[0]: Você deve incluir pelo menos uma palavra-chave para corresponder no conteúdo, e a pontuação é ignorada.
pt[1]: Você deve incluir pelo menos uma palavra-chave para corresponder no conteúdo. Palavras-chave devem ser pelo menos @count caracteres, e a pontuação é ignorada.

en: Only do this if you are sure!
pt: Somente faça isso se tiver certeza!

en: Whether the thumbnail downloads should be queued
pt: Se os downloads de miniaturas devem ser colocados em fila

en: Output the URL as text
pt: Saída da URL como texto

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination.
pt: Habilite esta opção para produzir um link absoluto. Necessário se você quiser usar o caminho como destino de link.
